ŞİŞLİ BELEDİYESİ, PROFİLO RANTINA EVET DEDİ

Sermayeye İmar Rantı-Getirimi Sağlanmasına Neden Olan İmar Komisyonu Raporu Şişli Belediye Meclisinden geçti.!

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ŞİŞLİ BELEDİYESİ, PROFİLO RANTINA EVET DEDİ

Sermayeye İmar Rantı-Getirimi Sağlanmasına Neden Olan İmar Komisyonu Raporu Şişli Belediye Meclisinden geçti.!

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #ToplumsalMuhalefet,

Türkiye’nin en köklü alışveriş merkezlerinden biri olan Profilo’nun yerine yapılacak olan konut projesi Şişli Belediyesi Meclis gündeminde tartışmalara neden oldu.

CHP’li Meclis üyelerinin deyimiyle sermayeye imar rantı-getirimi sağlanmasına neden olan imar komisyonu raporu AKP Grubu ve CHP’li Meclis Üyeleri Seyfi Erbaş ile Emin Vahap Şimşek’in hayır oylarına rağmen Şişli Belediye Meclisinden geçti.

Ökkeş Bölükbaşı, 

Kentim Haber Merkezi, https://kentimsisli.com.tr,

PROFİLO’NUN RANTI, ŞİŞLİ BELEDİYESİNİ SARDI 

Ekonomik ömrünü dolduran ve yıkılıp yeniden yapılması planlanan Şişli, Gülbahar semtinde bulunan Profilo AVM binalarını yenilemek isteyen mülk sahibi, bu durumdan karlı çıkmak için Şişli Belediyesi Kent Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanına hazırlattığı parsel bazlı imar değişikliği teklifini, yine aynı kişinin başvurusuyla belediye meclisine getirdi.

Şişli Belediyesi, Temmuz ayı 2. Oturumunda tek gündem maddesi ile düzenlenen toplantıda oy çoğunluğu ile meclisten geçti. Belediye Meclisi aynı yer ile ilgili daha önce aldığı olumsuz kararların tersine, teklifi uygun görerek AKP’li Meclis üyelerinin hayır şerhi ve CHP Meclis üyeleri Emin Vahap Şimşek ile Seyfi Erbaş’ın hayır oyuna rağmen CHP grubu çoğunluğunun evet demesiyle rapor Şişli Belediye Meclisinden geçti.

Şişli, Mecidiyeköy, 2410 Ada, 246 Parselin uygulama imar planı ile ilgili imar komisyon raporu oylandı. Yapılan oylamada, AKP grubu ile  CHP grubundan Emin Vahap Şimşek ile Seyfi Erbaş’ın karara şerh düşerek ve özel konuşma yaparak hayır oyu verirken Sarıgül’ün ekibi çekimser kaldı.

1991 yılında ruhsatlandırılırken üç normal, iki bodrum katı olarak yapı ruhsatıyla ilk yapılaşma gerçekleşmişti.

2003 yılında yapılan 1/5 binlik nazım imar planında üç kat yüksekliği ile T10 lejantta kalmış olan yer 1.25 emsal ile yapılaşmış.

24. 06. 2006 yılında yenilenen 1/1000 uygulama planında yapılan değişiklik ile emsal *h* kararı alınarak serbest yükseklik sağlanmıştı.

2007 yılında tadilat ruhsatı alınarak ekleme ve değişiklikler yapılmış ve burada kaçak yapılanma şikâyetiyle yapılan ilave binaların yıkımı gerçekleşmişti.


3194 sayılı İmar Kanunu Ek Madde 8 ”“ (Ek:14.2./2020-7221-12 md.) “Plan değişiklikleri, plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmayacak şekilde ve teknik gerekçeleri sağlamak şartıyla yerleşmenin özelliğine uygun olarak yapılır. Plan değişikliği tekliflerinde ihtiyaç analizini içeren sosyal ve teknik altyapı etki değerlendirme raporu hazırlanarak planı onaylayacak idareye sunulur. Parsel bazında; nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini arttıran imar planı değişiklikleri yapılamaz. 

Denilmesine rağmen; Bu kanuna aykırı bir kararla Profilo AVM için Parsel bazlı plan değişikliği yapılarak değer artışına ve *serbest h* ile de gökdelen yapımına onay verilmiş olmaktadır.


 

SÖZ KONUSU YER:

Profilo olarak bilinen, zamanında üç kat yüksekliği ile ruhsatlandırılıp, yıllar öncesi fabrika olarak çalışan, yakın tarihte AVM olarak faaliyette olan binanın, plan açıklama raporunda altı kat istenmiş söz konusu yapının ekonomik ömrünü tamamlamış olmasına rağmen, mülk sahibi adına plan yapan ve belediyeye başvuru yapan, İlke Planlama Ltd.Şti. sahibi ve Belediye şirketi KENTHAŞ  geçmiş dönem Genel Müdürü Özcan Biçer olmasına tepki gösteren CHP’li iki meclis üyesi Seyfi Erbaş ile Emin Vahap Şimşek teklife neden red oyu verdiklerini şu şekilde anlattı: Şişli Belediye Meclisi İmar Rantına Onay Verdi, İlk Tepki CHP’li Erbaş İle Şimşek’ten Geldi...


SEYFİ ERBAŞ: 

Bu günkü meclis çok hüzünlü ve anlamlı, iki gün önce kaybettiğimiz Meclis Üyemiz Tuncay İşçen arkadaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum, ailesine sabırlar diliyorum başımız sağ olsun. Böyle bir günde tek bir gündem maddesi ile toplanmamız başka bir anlam daha ifade ediyor. Tarihsel süreç içinde problemli bir yeri tartışıyoruz. Biz CHP olarak AKP iktidarının oluşturduğu kent rantlarına karşı mücadele veriyoruz. Kentlerde yaratılan imar kirliliği nedeniyle AKP’ne muhalefet ediyoruz. Kamunun sorumluluğunu üstümüzde bulundurmamızdan dolayı bizler bu kararlarımızı alırken öncelikle ülkemize, ailemize, Şişli halkına gelecekte neyi hatırlatacağımız önemlidir. Benim CHP’ye bağlılığım ve sadakatim çok yüksektir. Bu proje kamu yararına uygun değildir, Şişli halkına ve gelecek nesillere olan sorumluluğumdan dolayı bu karara hayır diyorum” dedi.

 

EMİN VAHAP ŞİMŞEK: 

Toplumcu belediyecilik anlayışı deyip duruyoruz toplumcu belediyecilik anlayışına  uygun hareket edeceksek toplum yararına göre imar planlaması yapmak durumundayız. İnsan ihtiyacına odaklı kent yaratmak durumundayız. Sermayeye rant sağlamak için kararlar alma sonucunu doğuran kararlardan kaçmalıyız. İmar mevzuatına uygun çalışmalar yapmamız gerekiyor. Kendi parti sorumluluğum açısından kamu yararına olmadığını gördüğüm için hayır diyorum. En önemli itiraz sebebim, bu raporu düzenleyen mülk sahibi adına başvuran İlke Planlama Ltd. Şti’nin bizim belediyemizde Genel Müdürlük makamında olan, kentsel dönüşüm ve kent planlamasında görev alan Özcan Biçer’in olmasını etik bulmuyorum. Parti programımıza uygun değildir, bu yanlış bir karardır bu kararın altında eziliriz bu nedenle bu planın meclisten geçmesine hayır diyorum” dedi.

AKP GRUP SÖZCÜSÜ KADİR DEMEZ: 

Şişli’yi ranta-getirime boğmamak gerekiyor. İdarenin bu kararı yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Şişli kamuoyunun vicdanı bu kararla yara alır. Gülbahar mahallesi, trafik bakımından alt yapı bakımından oldukça yoğun bir yer. Komisyona raporu sunan kişinin Şişli Belediyesi KENTHAŞ Şirketinde çalışan bir kişi  ile soy ismi benzerliklerinin olmasını da manidar olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz imar planlama değişikliğine karşı olduğumuzu söylüyoruz bu nedenle AKP Grubu olarak bu karara katılmadığımızı belirtiyoruz.

 

CHP İMAR KOMİSYONU BAŞKANI BİROL AKGÜNEŞ;

Akp Grubunun Ranta Karşı Olmaları Bizi Çok Sevindirdi. “2023 yılında beni sevindiren bir gelişme oldu AKP Grubunun ranta karşı olmaları bizim açımızdan çok sevindirici oldu” diyerek başladığı konuşmasında bizim şirket çalışanımızın arsa sahibi ile bir ortaklığı yoktur dedi. Çalışanımızın dilekçeyi yazıp yazmadığına bakmayız, etik olmayan bir durum varsa o kişinin sorunudur” dedi.

 

Ökkeş Bölükbaşı,

Kentim Haber Merkezi, https://kentimsisli.com.tr,

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #ToplumsalMuhalefet,

Diğer Haberler

 • PERPA İSTİHDAM VE KALKINMA MERKEZİ AÇILDI
 • DENİZ DOLMUŞLAR DENİZE İNDİRİLDİ
 • İSTANBUL KADIKÖY’DE KENT SUÇU İŞLENİYOR.!
 • İSTANBUL’DA OHAL İLAN EDİLDİ
 • ALİ SİRMEN UĞURLANDI
 • TİP, ESENYURT ADAY TANITIM TOPLANTISI
 • ÖDEMİŞLİLER GELENEKSEL KAHVALTIDA BULUŞTU
 • *BELEDİYE HİZMETİ PARTİCİLİK DEĞİL, HALK HİZMETİDİR.!*
 • MUSTAFA AKGÜN ve KAÇAR SOKAK SAKİNLERİ RÖPORTAJI
 • AYSEL ÖYMEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP