PARTİ İÇİ KAVGALAR ve CHP

Halkı ve seçimlerde partiye gönül veren emek verenleri umutsuzluğa sürüklemeye kimsenin hakkı yok.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

PARTİ İÇİ KAVGALAR ve CHP

Seçim kazanılır kaybedilir, parti her zaman halka umut olmaya, umut vermeye devam etmelidir.

Seçim bitti, CHP’de parti içi liderlik tartışmaları başladı.

Parti içi tartışmalar, partiye gönül verenleri ve seçimde oy verip destekleyenleri umutsuzluğa, hayal kırıklığına sürüklüyor.

Ülkede bu kadar sorun varken halk zamlarla, yoksullukla uğraşırken parti üst yönetimi birbirini yiyor.

CHP yönetimi bir an önce ülkenin gerçek gündemine dönmeli, kendi iç sorunlarını, seçim değerlendirmelerini, özeleştirilerini kendi organlarında yapıp, sorunlarını her gün kamuoyunda tartışmaya açarak değil parti tüzüğüne uygun süreci içinde çözmelidir.

Halkı ve seçimlerde partiye gönül veren emek verenleri umutsuzluğa sürüklemeye kimsenin hakkı yok.

Seçim kaybedildi ama CHP yönetimi bozgun, hezimet havasında. Halka umut vermesi gerekenler panik havasında darmadağın. Altı ay sonra yerel seçimler var. CHP bu haliyle seçime girerse gerçek hezimeti o zaman görür. CHP bir an önce kaybedilen seçimin muhasebesine bir an önce yapıp, iç hesaplaşmaları bitirip topluma yeniden umut aşılamalıdır.


DELEGE AĞALARI

Parti kurultay ve delege seçim takvimini işletince mahallelerde delege seçimleri başladı.

Fakat her delege seçimlerinde olduğu gibi delege ağalığı hastalığı yeniden depreşti.

Seçim geceleri sandık başında sabahlayanlar, seçim çalışmalarında gece gündüz çalışan üyeler delege seçiminde unutuluyor. Mahallelerde delege seçimleri oluyor ama delege listeleri çeşitli ad altında toplanmış delege ağaları tarafında pazarlıklarla belirleniyor.

Delege listeleri partiye hizmet eden ve faydası dokunacak üyelerden değil, pazarlık masasında, seçimlerde sandıklarda bile görev almamış, delege seçimine bile gelmeyen, aynı aileden 2-3 kişinin yer aldığı, her delege seçiminde delege olan aynı kişilerden oluşuyor.

Mahalle ve ilçelerdeki delege ağaları partiye yeni üye yapmaya bile yanaşmıyor. Kendilerince bir kast sistemi kurmuşlar, yeni üyelere kapalı, az olsun onların olsun. Mahalle ve ilçelerde parti üyeleri hiçbir toplantı yapmadan kendilerine verilen delege listelerine oy veriyor.

Eski tas eski hamam aynı mahalle delegeleriyle ne değişim olur ne de gelecek seçimde canı gönülden çalışacak üyeler ve sandık görevlisi bulunur. Partide değişim önce bu delege ağalığının kaldırılması ile olur. Ya delege sistemi kaldırılmalı ya da mahallelerde önce üye toplantıları yapılıp delege adaylarını üyeler görüp öyle delege seçimi yapılmalıdır. Partide demokrasi en alt seviyeden başlatılmalıdır.

Osman Gölcük, 

20 Temmuz 2023 Perşembe

 


 

CHP BİR ÇOCUKLUK HASTALIĞI

PARTİ İÇİ KAVGALAR

Seçim bitti CHP de parti içi liderlik tartışmaları başladı.
Seçim kazanılır kaybedilir, parti her zaman halka umut olmaya, umut vermeye devam etmelidir. Partinin görevi her zaman halka önderlik etmektir.
Parti içi tartışmalar, partiye gönül verenleri ve seçimde oy verip destekleyenleri umutsuzluğa, hayal kırıklığına sürüklüyor.

Ülkede bu kadar sorun varken, halk zamlarla, yoksullukla uğraşırken parti üst yönetimi birbirini yiyor.

CHP yönetimi bir an önce ülkenin gerçek gündemine dönmeli kendi iç sorunlarını, seçim değerlendirmelerini, özeleştirilerini kendi organlarında yapıp, sorunlarını  her gün kamuoyunda tartışmaya açarak değil parti tüzüğüne uygun süreci içinde çözmelidir.
Halkı ve seçimlerde partiye gönül veren emek verenleri umutsuzluğa sürüklemeye kimsenin hakkı yok.

Seçim kaybedildi ama CHP yönetimi bozgun, hezimet havasında.     Halka umut vermesi gerekenler panik havasında darmadağın.

Altı ay sonra yerel seçimler var.
CHP bu haliyle seçime girerse gerçek hezimeti o zaman görür.
CHP bir an önce kaybedilen seçimin muhasebesini yapıp, iç hesaplaşmaları bitirip topluma yeniden umut aşılamalıdır.

DELEGE AĞALARI

Parti kurultay ve delege seçim takvimini işletince mahallelerde delege seçimler başladı. Fakat her delege seçimlerinde olduğu gibi delege ağalığı hastalığı yeniden depreşti. Seçim geceleri sandık başında sabahlayanlar, seçim çalışmalarında gece gündüz çalışan üyeler delege seçiminde unutuluyor. Mahallelerde delege seçimleri oluyor ama delege listeleri çeşitli ad altında toplanmış delege ağaları tarafında pazarlıklarla belirleniyor.

Delege listeleri partiye hizmet eden ve faydası dokunacak üyelerden değil, pazarlık masasında, seçimlerde sandıklarda bile görev almamış, delege seçimine bile gelmeyen, aynı aileden 2-3 kişinin yer aldığı, her delege seçiminde delege olan aynı kişilerden oluşuyor.

AKP’nin 10 milyondan fazla üyesi varken,                                              CHP’nin yıllardır 1.300.000 (bir milyon üç yüz) üyesi var. Niye?

Mahalle ve ilçelerdeki delege ağaları partiye yeni üye yapmaya bile yanaşmıyor. Kendilerince bir kast sistemi kurmuşlar, yeni üyelere kapalı, az olsun onların olsun. Mahalle ve ilçelerde parti üyeleri hiçbir toplantı yapmadan kendilerine verilen delege  listelerine oy veriyor.

Eski tas eski hamam aynı mahalle delegeleriyle ne değişim olur ne de gelecek seçimde canı gönülden çalışacak üyeler ve sandık görevlisi bulunur.

Partide değişim önce bu delege ağalığının kaldırılması ile olur.
Ya delege sistemi kaldırılmalı, ya da mahallelerde önce üye toplantıları yapılıp delege adaylarını üyeler görüp öyle delege seçimi yapılmalıdır.

Partide demokrasi en alt seviyeden başlatılmalıdır.

Osman Gölcük, 

17 Temmuz 2023

 

 

 

CHP de DEĞİŞİM RÜZGÂRI

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim yenilgilerinden sonra CHP de değişim rüzgârları esmeye başladı.

Herkes bir değişim diyor ama değiştirilmek istenen sadece kişiler.
Hiç kimse yanlış olan neydi? Hangi politika yanlıştı.?

Nerede yanlış yapıldı.? Bunu tartışmıyor.

Değişim diyenler onun yerine şu gelsin diyorlar ama o neyi değiştirecek konuşan yok. Partideki değişim rüzgârı, medyada gazeteciler tarafından fırtınaya dönüştürülüyor. Birçok basın yayın organında   muhalif gazeteci, yazar ve sunucular değişim bayraktarı oldu ve Kemal Kılıcdaroğlunu eleştirileri hakaret boyutuna çıkardılar.

CHP de değişimi CHP üyeleri karar verecektir. CHP örgütü kurultayda kimi lider olarak görmek istiyorsa ona oy verip seçecektir.
Kemal Kılıcdaroğlu’nu hakaretler edip hemen çekil istifa et çağırısı yapan yazar ve eleştirmenlerin onun yerine koymak istedikleri aday bile hazır.

Eskiden Doğan Medya siyasete ayar veriyor diye eleştirenler şimdi gazete köşelerinde CHP yönetimine düzen vermeye başladılar.


Muhalif gazetelerde bazı yazarların eleştiri boyutunu aşan Kılıcdaroğlu'nu incitici, hakaretlerin,   gazete okurları arasındaki Kılıcdaroğlu'nu sevenler, onunla gönül bağı olanları incittiğini unutmayalım.

Gazete köşelerinde, Medyada, Tv'lerde eleştirilerimizi, önerilerimizi dile getirebiliriz ama siyaseti düzenlemeye kalkmak, parti içinde rakip adayların bile birbirine söylemediği hakaretlerin söylenmesi CHP ye zarar verdiğini düşünüyorum.

Bilindiği gibi bir ara Kılıçdaroğlu'nun aleviliği tartışıldı, Kılıçdaroğlu'na  yapılan hakaretlerin bu alevi kesimleri de rencide ettiğini unutmayalım.

Benzer olaylar Meral Akşener masayı terk ettiğinde de oldu. CHP yönetiminde ve 6'lı masanın diğer liderlerinde Akşener hakkında tek kötü kelime çıkmazken, muhalif geçinen basın mensupları ve yazarların hışmına uğradı, duymadığı hakaret kalmadı.

Muharrem İnce için de CHP yönetiminden tek kötü söz duymadık ama sosyal olan olmayan tüm medyada benzer hakaret Muharrem İnce'ye de yapıldı.

CHP kurultaylar partisidir. Kendi örgütü içinde sorunlarını da çözecek olgunluktadır, liderini de seçecektir. Eleştiri ve önerilerimizle bu sürece katkı sunalım, hakaret etmeyelim, birbirimizi incitmeyelim, gazete köşelerinden, televizyonlardan  partiye ayar vermeye çalışmayalım.

Osman Gölcük, 

17 Haziran 2023 - 12:39

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP