KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!

17 Nisan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü 100.Yıl Platformu tarafından konser ve belgesel gösterimi ile kutlandı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!

 

17 Nisan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü 100.Yıl Platformu tarafından konser ve belgesel gösterimi ile kutlandı.

 

17 Nisan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü 100.Yıl Platformu tarafından 17 Nisan 2024 Çarşamba günü, İstanbul, Kadıköy, Barış Manço Kültür Merkezinde Öğretmenler konseri ve belgesel gösterimi ile kutlandı.

 

İstanbul öğretmen okulu mezunları derneği üyelerinin emekli öğretmenlerden oluşan 30 kişilik solo ve çok sesli korosunun seslendirdiği Köy enstitüleri üzerine yazılmış, bestelenmiş marş ve şarkılar katılımcılar tarafından beğenildi ve ayakta alkışlandı.

 

YKKED-Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Cengiz Öksüz yaptığı konuşmada Köy Enstitülülerinin kuruluşundan bugüne kısa bir geçmiş öyküsünü anlattı.

 

Ayrıca İBB-İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürü Cengiz Özkarabekir tarafından hazırlanmış olan Köy Enstitüleri Belgeseli, gözyaşları ve hayranlıkla izlendi.

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,


Köy Enstitüleri’nin ruhu yıl dönümünde yaşatılacak

17 Nisan 2024, İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanma merkezleri Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümü için “84. Yıl Dönümünde Köy Enstitüleri” adlı etkinlik düzenliyor.

 

19 Nisan’da Ahmed Adnan Saygun Sanal Merkezi’ndeki programda gazeteci-yazar Merdan Yanardağ ve Zülal Kalkandelen konuşmacı olacak. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye “2024 Aydınlanma Onur Ödülü” sunulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin aydınlanmasının en önemli adımlarından biri olan ve 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümünde, o dönemin ruhunu yaşatacak bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Müdürlüğü ve YKKED-Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği iş birliğiyle düzenlenen etkinlik, 19 Nisan Cuma günü saat 17.00’de Ahmed Adnan Saygun Sanal Merkezi’nde (AASSM) yapılacak.

“84. Yıl Dönümünde Köy Enstitüleri” adlı etkinlikte “Başkaldırıdan Felsefeye, İoanna Kuçuradi” adlı kısa belgesel gösteriminin ardından, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye “2024 Aydınlanma Onur Ödülü” sunulacak. Kuçuradi video görüntü ile programa katılacak.

YKKED Genel Başkanı Gökhan Bal, bu ödülün anlamı ve İoanna Kuçuradi’ye sunulmasına ilişkin bir konuşma yapacak.

Ayrıca etkinlikte Prof. Dr. Kemal Kocabaş da söz alarak; “Dünden Bugüne Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği”ni anlatacak. Genel sunumun Tuğrul Keskin tarafından yapılacağı “84. Yıl Dönümünde Köy Enstitüleri” etkinliğinin açılışında “YKKED Mandolin Orkestrası” da sahne alacak. Etkinlik programı kapsamında Oğuz Makal’ın “Gönen Köy Enstitüsü Aydınlığında Annem Öğretmen Zeynep Makal” sergisi gezilebilecek. Program Adasu Akın dinletisiyle sona erecek.

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,


Diğer Haberler

 • KARDEŞ KÜLTÜR AZERBAYCAN KONYA’DA
 • TÜRKİYE, AZERBAYCAN DOSTLUK KONSERİ
 • ZENGAZUR SANATKARLIĞI EL SANATLARI SERGİSİ
 • AHİ EVRAN-I VELİ & HACI BEKTAŞI VELİ BULUŞMASI
 • AZERBAYCAN & MEHTAPLI GECE
 • GÖNÜL IŞIKLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 • *THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK
 • KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!
 • İSTANBUL’UN YILDIZLARI TRAFİKTE MUTLULUK DAĞITIYOR
 • GELENEKSEL PERPA ŞİİR GÜNLERİ
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP