İTALYA'YA GÖTÜRÜLEN GAZETECİLER

Ekrem İmamoğlu'nun, imza töreni için gittiği Roma'ya yanında 43 gazeteciyi de götürmesi günlerdir tartışılıyor.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

İTALYA'YA GÖTÜRÜLEN GAZETECİLER

İMAMOĞLU İLE İTALYA'YA GİDEN GAZETECİLER

Ekrem İmamoğlu'nun, imza töreni için gittiği Roma'ya yanında 43 gazeteciyi de götürmesi günlerdir tartışılıyor.

Gazetecilerin bu tür davetlere katılması konusu her zaman tartışmalı bir konudur. Önce bu konuda kafa yormuş biri olarak bu konunu net kuralını yazalım:

GAZETECİNİN BAŞKASININ PARASIYLA İŞ GEZİSİNE GİTMESİ

Gazeteci, bir başkasının parasıyla bir geziye katılmaz çünkü katılırsa, objektifliğini kaybeder, taraflı yazar. Bırakın geziye katılmayı, gazeteci bir tiyatro eleştirisi yazacaksa, oyun için davetiye bile kabul etmez. Nitekim İngiltere'de yayınlanan London Times Gazetesi, tiyatro eleştirisi yazacak muhabirin biletinin gazete tarafından satın alınmasını, sanırım 1840'larda, yani iki asır önce kural haline getirmişti ve o yıllarda Türkiye'de gazete bile daha çıkmamıştı.

NEW YORK TİMES'IN, ETİK İLKELERİ

Dünyanın en çok bilinen ve en güçlü gazetesi New York Times'ın, 'Etik İlkeler' kitabından bazı maddeleri buraya alalım ki, konu daha çok netleşsin, şöyledir kurallar:

· New York Times, hükümet yetkilileri dâhil haber kaynaklarının daveti veya seyahati söz konusu ise haber yapacak muhabirin masraflarını öder.

· Spor departmanı-bölümü üyeleri, spor etkinliklerini haber yapmak için özel bir basın kartı gerekiyorsa bu hariç, takımlardan veya organizatörlerden bilet, seyahat masrafı, yemek, hediye veya başka herhangi bir menfaati kabul edemez.

· Muhabir, ayıp karşılanma gibi çok özel bir durum yoksa kendisine ısmarlanan her yemeğin parasını öder. Parasını ödemiyorsa "haber kaynağı" tarafından basın için düzenlenen bir kahvaltıya veya öğle yemeğine katılmaz. Sadece bir basın toplantısında basit bir kek ve kahve büfesi zararsızdır.

· Personel, özel koşulların çok az seçenek sunulduğu veya hiç seçenek bırakılmadığı durumlar dışında, ücretsiz veya indirimli ulaşım ve konaklamayı kabul edemez. Çok özel bir durum varsa, şirket özel uçağı ve askeri uçakla gezi gibi, editörlere danışılır.

Daha fazla uzatmaya gerek yok, çünkü liste uzayıp gidiyor. Öyle ki, New York Times muhabirleri, öyle her önüne gelenin vereceği ödülleri de almazlar, yasaktır, sadece çok özel medya ödülleri kabul edilebilir. Hediye kabul edilmesi yasağını ise hatırlatmaya bile gerek yok, yasaktır.

GAZETECİLİKTE BÖYLE KURALLAR VARDIR AMA….

Şimdi gelelim Türkiye'deki ve dünyanın istisnai bir kaç ülkesinin bir kaç medya organı dışında kalan herkesin durumuna. Gazetecilikte böyle kurallar vardır ama bu Türkiye'de ve Türkiye gibi geri kalmış ülkelerde kesinlikle uygulanmaz.

Dolayısıyla Türkiye'de gazeteciler, davetlere koşa koşa giderler, sonra da haberleri yazarlar, çünkü Türkiye'de, yukardaki kuralları uygulayacak hiç bir medya organı maalesef yoktur. Aklınıza gelebilecek hiç bir medya organı, muhabirini İmamoğlu'nun imza töreni için İtalya'ya göndermez, istese de yapamaz, böyle mali güce sahip ve de böyle bir etik anlayışa sahip kurum bizde yoktur.

Ayrıca örneğin Koç Holding veya sarayın bir bakanı bir gazeteciyi özel bir geziye davet ediyorsa, kabul etmeyecek babayiğit de çıkmaz. 

Bizim Fatih Altaylı yıllarca yönettiği gazetelerde 'ben kimseyi yurtdışı geziye göndermedim' diye böbürlene böbürlene anlatır ama kendisinin bile bu kurala uymadığı eminim arşivlerde kayıtlıdır, arayın İskoçya'da bulursunuz.

SİZE BİR DE KENDİMDEN ÖRNEK VEREYİM

2016 Haziranında Cumhuriyet Gazetesi'nde çalışırken, Fransa'daki Dünya Kupası finallerinde Türkiye'nin bir maçını izlememiz için işadamı Ali Sabancı'nın gemi şirketi bizi davet etmişti.

Ona gittim ve maçı kaybedince kendini kaybeden Fatih Terim'in sahadaki taşkınlıklarına tanık olup, bunu da gazetede yazdım. Hatta haber Cumhuriyet'ten başka gazetede de çıkmadı.

Fotoğrafları da, kendi gazetesi yayınlamak istemediği için bir meslektaşım kullanalım diye özel olarak bize verdi, çünkü anlaşılan kimse Fatih Terim'le karşı karşıya gelmek istemiyordu, sonra ne oldu biliyor musunuz.?

Cumhuriyet'in o dönem yöneticileri, beni gazeteden çıkardıklarında bunu gerekçe saydılar, oysa aynı maçı izlemesi için Cumhuriyet'ten iki üç gazeteci daha şirket davetiyle Fransa'ya gitmişti, onlara göz yumuldu, benim atlatma haber yazmam da kimsenin aklına gelmedi, çünkü bir bahane arıyorlardı ve bulmuşlardı.

BU KADAR EĞRİSİ OLAN ÜLKEDE, BÖYLE ŞEYLER NORMALDİR.!

Şimdi gelelim sonuca ve İmamoğlu'nun gezisine katılmak gazeteciler için ayıp mıdır ya da yanlış mıdır sorusunun cevabına.

Malum, deveye 'Boynun eğri' demişler ve 'Nerem doğru ki' diye yanıt vermiş.

Bu kadar eğrisi olan ülkede, böyle şeyler normaldir.

Ve eğer hala yanlış yapıldığını söyleyen varsa, hatalı olana ilk taşı da önce günahı olmayan biri atsın.

Doğan Satmış

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

 

İBB Başkanı İmamoğlu, gazetecilerle Roma'ya gitti.

Ahmet Hakan, "İmamoğlu ile yurt dışına giden gazeteciler otel parasını kendileri mi ödediler?" diye sordu.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, İmamoğlu ile İtalya'ya giden gazetecilere seslendi.

"Ben arada sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağıyla yurtdışı gezilerine katılan bir gazeteciyim. Gerçi benim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağıyla gittiğim yerlerin tümünü toplasan bir Roma etmez ama olsun. Merak ettiğim konuya geçmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezilerine katılan gazetecilerin durumunu açıklamak istiyorum: Erdoğan’ın gezilerinde otel parasını gazeteciler ödüyor. Erdoğan’ın gezilerinde yemek parasını gazeteciler ödüyor. Bu seyahatlerde ödeme yapılmayan tek şey uçak seyahati. Bu arada Erdoğan’ın uçağındaki gazetecilere ayrılan koltuklar da ekonomi sınıfıyla eşdeğer." dedi.

Ahmet Hakan merak ettiği konuyu ise şu şekilde

Gelelim merak ettiğim konuya: Ekrem İmamoğlu ile yurtdışı gezisine katılan gazeteciler...

Otel parasını kendileri mi ödediler.? Yemek parasını kendileri mi ödediler.?

İMAMOĞLU, İTALYA'YA 45 GAZETECİYLE BİRLİKTE...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İtalya’daki imza törenine İsmail Er, Barış Pehlivan ve Nevşin Mengü'nün de aralarında bulunduğu 45 basın mensubuyla birlikte katıldı.

İstanbul Havalimanı’ndan İtalya’nın başkenti Roma’ya uçan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kafilesinde, İBB tarafından davet edilen İsmail Er, Barış Pehlivan ve Nevşin Mengü gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 45 basın mensubu yer aldı. İmamoğlu ve beraberindeki kafile, Roma’daki Parco Dei Principi Grand Hotel’de öğle yemeği yedi.

Öğle yemeğinin ardından Roma Belediye Başkanı Roberto Gualtieri ile ikili bir görüşme gerçekleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha sonra Avrupa Oyunları’nın imza töreninin yapılacağı salona geçti.

Salonda, Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Başkanı Spyros Capralos, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Ali Kiremitçioğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla üçlü bir imza töreni düzenlenmiş bulundu.

İmza töreninin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliğini ziyaret edecek. Daha sonra, İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Giancarlo Giorgetti ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek.

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet, 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP