*HADi be OĞLUM*

Uzun yıllar sonra en az Babam ve Oğlum kadar etkileyici bir drama izleyebilme hasretimizi de bu yapıt ile giderebileceğimizi düşünüyorum...

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

*HADi be OĞLUM*

Uzun yıllar sonra en az Babam ve Oğlum kadar etkileyici bir drama izleyebilme hasretimizi de bu yapıt ile giderebileceğimizi düşünüyorum...

Merhaba sevgili  Sinemaseverler.. Esasen kendisi hakkında pekte fazla şey bilmediğimiz *nispeten genç yönetmenlerimizden Bora Egemen'in çektiği ilk ve tek uzun metraj yapımı olan "Hadi be Oğlum" filmini, dün (Salı) akşam itibarıyla Kanyon'da yapılan galasına iştirak ederek, evvel izleme fırsatı buldum, bu saye de vizyon- uzgörü tarihi 16 Şubat, yani Cuma günü olan bu drama yapım hakkında kendi naçizane tespit ve değerlendirmelerimi sizlere aktarmak arzusundayım. 70'li yılların ortasında İstanbul'da doğan Bora Egemen; 2000'li yılların başlarında çekmeye başladığı ve halihazırda günümüze değin devam ettirdiği birbirinden başarılı onlarca reklam filmine imza atmıştır.!

Özellikle 2015 yılında bir Japon otomobil markası için sinema görselliğinde çektiği reklam filmi hala hafızalarımızda ki yerini koruyor. Kendisi Anadolu üniversitesi mezunudur..  Reklam filmlerinin altın çocuğu olan değerli yönetmenimiz, aynı zamanda; Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Tv bölümü öğretim üyesi olarak yıllarca eğitim vermiş çok başarılı bir akademisyendir.

Başta da belirttiğim üzere, Hadi be Oğlum yönetmenlik koltuğunda yer aldığı ilk ve tek filmidir ancak doğrusunu söylemek gerekirse benim bu filmden edindiğim çıkarım itibarıyla pek son olacakmış gibi de  gözükmüyor.!

Buradan hareketle filmin başrol oyuncuları Kıvanç Tatlıtuğ (Ali) ve yeni minik starımız-yıldızımız Alihan Türkdemir'in (Efe) takdire şayan oyunculuk performansları marifeti  ile adeta göz yaşartıcı bomba etkisinde çok etkileyici ve yepyeni bir drama filmi kazanmış sinemamız. 2006 yapımı, "Babam ve Oğlum" filminden beri bu denli baba oğul ilişkisini içerisinde barındıran bir dram filmi daha yapılmamıştı.. gerçi her iki film arasında hem dönemsel hem de senaryo olarak pek çok farklılıklar bulunmasına karşın salt Baba-Oğul ilişkisini dramatik olarak ele aldığımızda bu benzeş tema içeriğine dair benzerlikler kurmamız mümkün.. yalnız her ne kadar, Babam ve Oğlum filminde nispeten daha deneyimli/çeşitli bir kadronun ve rol dağılımının olmasından da mütevellit sıkça mizah barındırması hadisesi, Hadi be Oğlum filmi için pek söz konusu değil maalesef ki.. çünkü bu filmde hikaye ağırlıklı olarak iki kişi (Baba ve Oğul) merkezli yaşanıyor.. tam bu nokta da söyleyeceğim şey de şudur ki; daha önce hiç bir filmde kadın başrol oyuncusunun (Büşra Develi - Leyla) bu denli az rolünün olduğu bir film izlememiştim.!

evet gerçekten de Büşra'nın yani Leyla'nın rolü, tüm film içerisinde ilki nispeten daha uzun diğeri ise kısacık iki bölüm içerisine sıkışmış yani hepi topu filmin yüzde 5'i kadar yer kaplıyor.. Fakat mevcut rolünü; hem hikâyenin anahtar noktasını teşkil etmesinden ötürü, hem de getirdiği açıklık itibarıyla, o kısacık oyunculuğunda sergilediği performansının filme yaptığı katkısından dolayı oldukça başarılı buldum.

Tekrar Kıvanç'a ile Alihan'a (Ali ile Efe) yani baba ve oğluna dönecek olursak, ben her ikisinin de hikayeye tüm benlikleriyle odaklanarak sanki gerçekten baba ve oğulmuş gibi oynadıklarına şahit oldum.. bilhassa Kıvanç'ın yakışıklılığının sadece ülkemiz değil, dünya standartlarında olmasının yanında oyunculuğunu da henüz genç yaşına rağmen gelinebilecek en üst seviyeye getirdiğini düşünüyorum..

Tabii ki daha alması gereken uzun bir yol var ama azmi ve çalışkanlığı ile mevcut yeteneğini arttırmayı fazlasıyla başarabilen ender jönlerimizden olduğunu, her yeni filminde çıtayı bir üste koyup, aşarak bizlere adeta zorla ispat ediyor desek yanlış demiş olmayız! Oğluna çok düşkün, gözü gibi bakan, onun mutlu olması ve iyileşmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışan genç bir babayı büyük bir özveri ve konsantrasyon ile canlandırarak seyirciye duygusal anlamda çok tesir edecek bir profil çizmiş.. minik Alihan'da, o küçücük yaşına rağmen; "hiç konuşmayan, dingin ama kendi iç dünyasında yoğun bir ızdırap yaşayan ruhen hasta çocuk Efe'yi.." çok zor bir rol olmasına rağmen neredeyse mükemmele yakın bir performans ile oynamayı başarmış ve büyük bir alkışı hak etmiş. Bu arada Efe'nin büyük babası Haşmet rolünde ki usta oyuncu Yücel Erten ile aslen tanınmış bir ses sanatçımız olan ve filme aynı zamanda müzisyenliğiyle de destek vermiş Feridun Düzağaç'ı da, başarılı oyunculukları itibarıyla çok beğendiğimi belirtmek isterim.. Her ikisi de öyküye varlıkları ve özverileri ile lezzet katmışlar...

Özetle filmin içinde ön planda olan, yani baş ve yakını rollerinde yer almış tüm oyuncuları çok beğendiğimi tekrar ifade eder ve son olarak bu hüzünlü ama bir o kadar da etkileyici hikâyenin sahibi olan Fırat Parlak ile yine bu hikâyeyi harika bir şekilde senaryolaştıran 25 film senaryo ekibi de dâhil olmak üzere emeği geçen tüm ekibi  can-ı gönülden kutlarım. Öykü'ye ev sahipliği yapan benim de naçizane güney sahillerimizde ki en sevdiğim, beğendiğim ilçelerimizden olan Kaş.

Bu soğuk kış günlerinin ortasında sıcacık yaz atmosferini, muhteşem güzellikte ki denizi ve harika doğasını bu film üzerinden bizlere göstermek marifetiyle içimizi ısıtan ve de bizlere yaz mevsimini özletmesi açısından da doğru bir mekân tercihi arz etmesi sebebiyle çok yerinde bulduğumu siz çok değerli sinemaseverlere bildirir, sevgilerimi sunarım...

Herkese orta koltuklarına kurularak izlemesini tavsiye edebileceğim bu harika filmi kaçırmayın derim.. Uzun yıllar sonra en az Babam ve Oğlum kadar etkileyici bir drama izleyebilme hasretimizi de bu yapıt ile giderebileceğimizi düşünüyorum... Esen kalınız.

Berkant Cengiz

Yazar, Sinema Eleştirmeni:

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

 

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP