Kaan, ŞAH. M.CARLSEN, MAT.!

Türk satranç *BüyükUstası* Yağız Kaan Erdoğmuş *Tarihin en İyisi* Magnus Carlsen'i 41,2 saniyede yendi.!

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

Kaan, ŞAH. M.CARLSEN, MAT.!

Türk satranç *BüyükUstası* Yağız Kaan Erdoğmuş *Tarihin en İyisi* Magnus Carlsen'i 41,2 saniyede yendi.!

12 yaşında *BüyükUsta* unvanı alarak tarihte bunu başaran dördüncü en genç isim olan Türk milli satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş, “tarihin en iyisi” olarak anılan Norveçli büyükusta Magnus Carlsen'i 41,2 saniyede mat etti.

Türk milli satranç sporcusu Yağız Kaan Erdoğmuş, katıldığı turnuvada tarihin en iyi satranç oyuncusu olarak bilinen Magnus Carlsen'i 41,2 saniyede mat ederek büyük başarıya imza attı.33 yaşındaki Norveçli satranç büyükustası Magnus Carlsen'in beş dünya satranç, dört dünya hızlı satranç ve altı dünya blitz satranç şampiyonluğu bulunuyor.

Yağız Kaan Erdoğmuş, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif sporcular arasındaki en genç büyükusta ("Grand Master”- GM) unvanının sahibi.

Nisan ayında Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda mücadele eden Yağız Kaan, son normunu da tamamlayarak GM unvanı almasıyla tarihte bunu başaran dördüncü en genç isim oldu.

Yağız Kaan ile birlikte Türkiye'deki büyükusta sayısı 16'ya yükseldi.


By Euronews: 08.07.2024

 #Satranç, #Kurşun #Satranç, #Yağız #Kaan #Erdoğmuz, #Mağnus #Kalsev,


13 Yaşındaki Erdoğmuş Bullet Brawl'ı Kazanan İlk Genç Oldu

Erdogmus, 400 dolarlık birincilik ödülü yolunda 64/76 puan aldı. Fotoğraf: Patricia Claros Aguilar.

Güncellendiği Tarih: 4 Tem 2024 Satranç Etkinlikleri Yayını Tϋrkçe‎

Günün erken saatlerinde ChessKid Youth Championship Final aşamasına yükseldikten sonra, 13 yaşındaki GM Yağız Erdoğmuş, Cumartesi günü Bullet Brawl zaferiyle başka bir manşete imza attı. 220 puan toplayarak, turnuvayı ikinci sıradaki GM Oleksandr Bortnyk (190), Kanadalı GM Eric Hansen (184) ve diğer 107 unvanlı oyuncunun önünde tamamladı.

Bu sonuçla Erdoğmuş, etkinliği kazanan ilk IM ve genç oyuncu oldu, ayrıca etkinliği kazanan sekiz benzersiz oyuncunun yer aldığı özel bir listeye katıldı. IM Meri Arabidze 100 $'lık en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanırken, Cesar Frank Talledo Lagos topluluk etkinliğinde kazanan oldu.

Bir sonraki Bullet Brawl 6 Temmuz 2024 Cumartesi günü akşam 19.00'da başlayacak.

13 yaşındaki Yağız Kaan Erdoğmuş için inanılmaz bir gün!

@ChessKidcom Youth Championship'de grubunu lider tamamladı ve sonra #BulletBrawl'ı kazandı 🔥🇹🇷 

pic.twitter.com/RgQnJLuTMG— Chess.com (@chesscomJune 29, 2024

GM Tuan Minh LeMatthias BluebaumSam Sevian ve Jose Martinez gibi isimlerle dolu bir turnuvada, Erdoğmuş'un performansı, konu satranç yeteneği olduğunda, yaşın yetenekten sonra ikinci planda kaldığını bize hatırlatıyor.


İçtiği suda bir şeyler olmalı!.? Burada 14 yaşındaki IM Andy Woodward'la birlikte fotoğraflanan Erdoğmuş, giderek daha da gençleşen ustalar kuşağının bir parçası. Fotoğraf: Patricia Claros Aguilar.

Le'ye karşı ilk oyunu kazanarak turnuvaya harika başlayan Erdoğmuş, ilk 10 oyununda büyükustalara karşı 4/6 skor yaparak bu inanılmaz başlangıcını pekiştirdi. Türk satranç dâhisi, hem IM Renato Terry'yi hem de Martinez'i sırasıyla 25 ve 22 hamlede mağlup ederek turnuvayı kazanmak için ciddi bir rakip olduğunu herkese gösterdi.

legendisback1 (3059) ile MITerryble (3069)

1-0 Live Chess Chess.com 29 Jun 2024 Tur: - ECO: C10

Erdoğmuş'un herkesin önüne geçtiği serinin bir görüntüsü.

Birincilik için en güçlü adaylardan biri olan Bortnyk, turnuva boyunca Twitch'de yayındaydı ancak oyunlarının çoğu kaos ve zaman sıkışmasıyla biterken Erdoğmuş'a karşı sadece 1/4 skor elde edebildi.

Bortnyk'in kurşun satrançta hala Erdoğmuş'a karşı +4 puanlık skor üstünlüğü olsa da, fark kapanıyor.

Erdoğmuş'un süper Cumartesi günü, etkinliğin sonunda bir yıldırım maçında ona meydan okuyan dünya bir numarası GM Magnus Carlsen'in de dikkatini çekti. Skor Carlsen'in (12.5-3.5) lehine sonuçlansa da, Erdoğmuş birkaç galibiyet almayı başardı.

2569 FIDE reytingine sahip olan Erdoğmuş, dünyanın en yüksek reytingli 12. U18 oyuncusu, Türkiye'nin ise en yüksek reytingli beşinci oyuncusudur. GM Hikaru Nakamura ve Daniel Naroditsky bu haftaki Bullet Brawl'a katılmasalar da, Türkiye'nin satranç dehasını şüphesiz dikkate alacaklardır.

Bullet Brawl'ı ilk kez kazanan son oyuncu Ocak ayında taçlandırıldı. Erdoğmuş'un galibiyeti kısa süre içinde liderlik tablosuna eklenecek.

Bullet Brawl, Chess.com'un en iyi bullet oyuncularının yer aldığı heyecan verici bir arenadır ve her hafta Cumartesi günleri gerçekleştirilir. Format, 1+0 zaman kontrolüne sahip iki saatlik bir arenadır; ödül havuzu 1.000$'dır.

Titled Tuesday ve Arena Kings'e çok benzeyen Bullet Brawl'da genellikle Hikaru Nakamura, Daniel Naroditsky, Andrew Tang, Tuan Minh Le ve çok daha fazlası dahil olmak üzere en iyi GM'ler yer alıyor.!


#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

#Satranç, #Kurşun #Satranç, #Yağız #Kaan #Erdoğmuz, #Mağnus #Kalsev,

Diğer Haberler

 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP