SADECE BİR ADAM.! LAZIM..

Aziz Milletime Şunu Tavsiye Ederim Ki; Bağrında Yetiştirerek Başının Üstüne Kadar Çıkaracağı Adamların Kanındaki, Vicdanındaki Öz Cevheri Çok İyi Tahlil Etmek Dikkatinden Bir An Geri Kalmasın.!”

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

SADECE BİR ADAM.! LAZIM..

Bekir Coşkun; "Sadece Bir Adam lazım.!" Diyor, Atatürk ise;

Aziz Milletime Şunu Tavsiye Ederim Ki; Bağrında Yetiştirerek Başının Üstüne Kadar Çıkaracağı Adamların Kanındaki, Vicdanındaki Öz Cevheri Çok İyi Tahlil Etmek Dikkatinden Bir An Geri Kalmasın.!”

Bu da demektir ki bize; "Kanı Bozuk olmayan" & "Vicdanlı" Bir Adam Gerekiyor.!

Sonuç Olarak, Anlayana "Sivri Sinek, Saz." Anlamayana "Davul Zurna Az" Gelir.

Bu anlamda Benim (Ökkeş Bölükbaşı) ve İletişim Uzmanı Arkadaşım (Emel Vildan Düzenli)'nin Ortak Adayımız; Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. Neden mi.? Kişisel Özelliklerine ve yaptıklarına bakın anlarsınız. Özetle; Aktif, Çalışkan, Bilgi, Beceri  Sahibi, Sanatkar, İleri Görüşlü, Demokrat, Vatansever, Vicdanlı Ve Kanı Temiz.! 

 

Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN

1937 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile Oda Tiyatrosunun ve onu takiben Belediye Tiyatrosunun kuruluşunu sağladı. Mezuniyetini takiben aynı yıl Akademinin Maliye Kürsüsüne asistan oldu.
1966 yılında Doktor, 1968 yılında Doçent oldu. Aynı yıl akademi Başkan Yardımcılığına getirilen Yılmaz Büyükerşen, 1973 yılında Profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi Başkanlığına seçildi. Başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden Akademi Başkanlığına getirildi.
Radyo ve Televizyonun eğitim ve kültür hayatında kullanılmasına yönelik yaptığı çalışmalarla Ankara'daki TRT yayınlarının İstanbul'dan sonra ikinci il olarak Eskişehir'den izlenmesi için önce Akademi'de TV verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da Türkiye'de ilk renkli TV sistemini Eskişehir'de kurdu.
1971'de İletişim Teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve uzaktan öğretim ile buna ilişkin, yöntemlerin Açıköğretim Modeli şeklinde, Türk Eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında Eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı "Türkiye için Açıköğretim Modeli" projesi YÖK Kanunu ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Açıköğretim Fakültesi olarak ülke çapında ve Batı Avrupa'nın 6 ülkesi ile Kuzey Kıbrıs'taki Türkler için uygulamaya konuldu.
1982 yılında Yükseköğretim Kanunu ile üniversitelerin yeniden düzenlenmesini takiben, Cumhurbaşkanı tarafından Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilen Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, döneminin bitiminde 1987 yılında Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez rektörlüğe atandı. Bu görevinin yanı sıra, "Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu" üyeliği ve kurulun 2 dönem Başkanlığını yaptı, 1993 yılında Yüksek Kurul yerine RTÜK Kanununun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.
1992 yılında yapılan Rektörlük seçiminde en yüksek oyu alması sonucu tekrar Cumhurbaşkanı tarafından Rektörlüğe atanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in bu görevi, YÖK Kanununa ilave edilen "iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz" hükmü nedeniyle sona erdirildi.
Akademi Başkanlığı ile Rektörlüğü sırasında çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan, Anadolu Üniversitesi’ni, bünyesinden 3 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüten, çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığının yanı sıra İletişim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde de bulunan Yılmaz Büyükerşen, kurucuları arasında yer aldığı "Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı"nın Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olup, bütün Türkiye'de "Çağdaş Halkevleri ve Köy Enstitüleri Modeli" diye nitelendirilen "Eğitim Parkları" ve "Semt Eğitim Birimleri"nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.
 
18 Nisan 1999 seçimlerinde, oyların %44’ünü alarak, DSP listesinden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Yılmaz Büyükerşen, aynı zamanda Avrupa Komisyonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Başkanlığına getirildi ve 2004 yılına kadar bu görevini sürdürdü.
 
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 29 Mart 2004 seçimlerinde oyların % 45’ini alarak ikinci kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir.
 
24 Mart 2009 yerel seçimlerinde üçüncü kez 30 Mart 2014 seçimlerinde ise dördüncü defa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmiştir.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bugün pek çoğu Türkiye’nin diğer kentlerine örnek proje olarak gösterilen, çok büyük ölçekli projeler hazırlamış, projeler için gerekli finansmanı sağlamış ve hayata geçirmiştir.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’de yaşama geçirdiği projeler arasında kent içi ulaşımda raylı sistemin kurulması, Porsuk Çayı’nın çevre düzenlemeleriyle birlikte temizlenmesi, üzerindeki taşıt ve yaya köprülerinin yenilenmesi, şehrin bir çok bölgesinde yüzlerce dönüme yayılan dev bölge parklarının yapılması, Senfoni Orkestrası, Şehir Tiyatroları gibi sanat kurumlarının kurulması, yeni kültür sanat ve kongre merkezlerinin hizmete açılması, tarihi yapılara yönelik koruma ve yaşatma projelerinin hazırlanıp yaşama geçirilmesi, şehrin yeni arıtma tesisleri ile birlikte altyapı eksiklerinin tamamlanması, su altı dünyası, bilim deney merkezi, uzay evi, eğitim merkezleri gibi bir çok yatırımın hizmete açılması, aralarında Türkiye’de tek olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nin de yer aldığı yeni müzelerin kurulması gibi projeler yer almaktadır.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

 

ÖZGEÇMİŞİN HİZMET DETAYLARI

Rektörlüğü Süresinde Kuruluşlarını Gerçekleştirdiği Fakülteler, Yüksekokullar, Enstitüler Ve Araştırma Merkezleri

Açıköğretim Fakültesi (İşletme, İktisat ve çeşitli dallarda 4 yıllık lisans ve 2 yıllık Önlisans Programları),

Türkiye’nin ilk İletişim Bilimleri Fakültesi,

Türkiye’nin ilk Sinema – Televizyon Yüksekokulu (1982’de A.Ö.F’e dönüştürüldü),

Edebiyat Fakültesi,

Fen Fakültesi,

Hukuk Fakültesi,

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (yeni mühendislik dalları),

Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksekokulu (daha sonra Fakültesi)

Eğitim Fakültesi,

Devlet Konservatuvarı,

Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu,

Sivil Havacılık Yüksekokulu,

Engelliler Entegre Yüksekokulu,

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,

Eskişehir, Kütahya, Afyon, Bilecik, Bozüyük ve Bolvadin’de Üniversiteye bağlı çeşitli dallarda eğitim veren Meslek Yüksekokulları

ENSTİTÜLER:

Televizyonla Eğitim Enstitüsü,

Çevre Eğitim Enstitüsü,

İletişim Bilimleri Enstitüsü,

Uydu ve Uzay Bilimleri Enstitüsü,

Sağlık Bilimleri Enstitüsü,

Sosyal Bilimler Enstitüsü,

Fen Bilimleri Enstitüsü,

Eğitim Bilimleri Enstitüsü,

Engelliler Araştırma Enstitüsü,

Güzel Sanatlar Enstitüsü,

Ulaştırma Ekonomisi Araştırma Enstitüsü

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ VE BİRİMLERİ:

Avrupa Birliği Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi,

İşitme Engelli Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi,

Televizyonla Eğitim Öğretim ve Araştırma Merkezi,

Bilgisayar Destekli Eğitim Merkezi,

Tıbbi ve Aromatik Bitki İlaç Hammaddeleri Araştırma Merkezi,

Kültürel Çalışmalar ve Çevre Eğitim Merkezi,

Halk Bilim Araştırmaları Merkezi,

Yabancı Diller Araştırma Merkezi,

Atatürk Müzik Araştırmaları Merkezi,

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi,

Yaygın Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi,

Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi,

Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi,

Eskişehir Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi,

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma Merkezi,

Mediko Sosyal Merkezi ve Öğrenci Hastanesi (Mavi Hastane),

Üç milyon kitap kapasiteli ve tüm elektronik bilgi sistemleri ile donatılmış Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi onun açtığı kurumlardır.

VAKIFLAR:

(İÇEM) İşitme Engelli Çocuklar Okul Öncesi Eğitim ve Araştırma Vakfı (Kurucu ve Başkan),

Eğitim Sağlık Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı (Kurucu ve Başkan),

Anadolu Üniversitesi Güçlendirme Vakfı (Kurucu ve Başkan),

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (Kurucu Mütevelli, bir dönem Başkan),

Eğitim Teknolojisi ve Yaygın Eğitim Vakfı (Kurucu),

Endüstriyel Kalkınma Vakfı (Kurucu),

Kentsel Gelişim Vakfı (Başkan),

Ayhan Şahenk Vakfı (Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi),

Aydın Doğan Vakfı (Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi),

Ayrıca üniversitenin gelecekteki bilim adamı kadrolarını yetiştiren, yabancı dille eğitim yapan bir vakıf ilk ve orta öğretim okulu (ÇAĞDAŞ Koleji),

Üçüncü Sektör Vakfı (Kurucu Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi)

REKTÖRLÜĞÜ SIRASINDA ALDIĞI NİŞANLAR VE ÖDÜLLER

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand imzalı Legion D’Honneur Nişanı,

Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim imzalı Avusturya Hükümeti Bilim, Sanat ve Kültürde Birinci Derece Liyakat Nişanı,

The British Open University Onursal Doktorası,

Mimar Sinan Üniversitesi Onursal Doktorası,

Kıbrıs Uluslararası Üniversitesi Onursal Doktorası,

Fransız Ulusal Havacılık ve Uzay Akademisi Ödülü,

Lefke Üniversitesi İletişim Ödülü,

Paul Harris İnsanlığa Hizmet Ödülü,

“Dr.Behçet Uz Son 20 Yılın En Başarılı Eğitim Kurumları Yöneticisi” Ödülü,


TÜRKİYE’DEKİ İLK PROJELER

Anadolu Üniversitesi Mediko Sosyal Hastanesinde (Mavi Hastane), İşitme sinirine elektrot bağlanarak biyonik kulak yapımı projesi de onun döneminde yürüttüğü proje ve sağladığı teşvik sayesinde gerçekleştirilen Türkiye’de ve orta doğu ülkelerinde bir ilktir.

Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Merkezi,

Açık öğretim, Ders Araçları Çoğaltım Merkezi,

Engellilerin Eğitimi için uzman yetiştiren Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü,

TRT TV-4’üncü kanalının eğitim kanalı durumuna dönüştürülmesi

Eskişehir höyüklerinde kazılar başlatan Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma Merkezi

Engelli çocuk doğumunu önlemek için Genetik Hastalıklar ve Doğum Öncesi Tanı ve Bioteknik Araştırma Merkezi,

Anadolu Üniversitesi ISU’nun “Affiliate Kampusu” olarak seçilmesi

Uzay teknolojisi konusunda ülkemizde yüksek lisans programlarının başlatılabilmesi için, ISU’nun (Uluslararası Uzay Üniversitesi) proje ve ders malzemelerinin ilk kez Türkiye’de (Eskişehir’de) basılması,

Açık öğretim bürolarının ve yüz yüze eğitim olanaklarının 27 il merkezinde ve 6 Avrupa ülkesinde örgütlenmesini sağlaması,
İllerde açık öğretim öğrencileri için interaktif bilgisayar destekli eğitim laboratuarlarının kurulması,

Özel kuruluşların ve kamu kuruluşlarının araştırma ve geliştirme projelerinin gerçekleştirilebilmesi için Sanayi Odası ile birlikte TeknoPark kurulmasına öncülük etmiştir.

Konusunda üniversitenin tüm gereksinimlerini karşılayan, Hollywood film stüdyolarında üretilen her çeşit set malzemelerinin üretildiği yapım atölyelerinin kurulması. (Yılmaz Büyükerşen, TRT’nin Kurtuluş dizisinde kullanılan o dönemin tüm araç-gereçlerinin, o dönemin silahları, otolar, uçaklar, dekorlar, setlerin üretildiği bu atölyelerde üretiminde bizzat çalışmıştır.)

Kendisinin yapıp, Anıtkabir Müzesi’ne armağan ettiği Atatürk’ün Balmumu heykeli,

Ankara Ulus’taki II.Meclis Binası olan Cumhuriyet Müzesi’ne, Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku’nu okuduğu günkü hükümet üyeleri ile ünlü milletvekillerinin balmumu heykelleri,

Kayseri’deki Müze için Atatürk ve Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesi için İsmet İnönü’nün Balmumu Heykellerinin yapımı,

Kentte bir kitapevi ve güzel sanatların çeşitli dallarında sergilerin açıldığı galerileri,

Üniversite Matbaasının yanısıra Organize Sanayi Bölgesinde, Kurduğu Vakfa ait Büyük kapasiteli basım tesisleri,

Bilgisayar teknolojileri ve programları konusunda bilgi veren, eğiten ve kazancını yine üniversitenin desteklenmesi amacına yönlendiren vakıf şirketleri.

PROJELERİNİ HAZIRLAYIP, LİDERLİĞİNİ YAPTIĞI VE YAŞAMA GEÇİRİLEN TOPLUMSAL EĞİTİM ÖĞRETİM PROJELERİ:

Avusturya, İsviçre, Fransa, Almanya, Hollanda ve Belçika’da yaşayan Türkler için açıköğretim programı

Öğretmenler için Ön lisans Eğitim Programı

Akdeniz Bölgesindeki tesislerde nitelikli insan gücü yetiştirmek için Turizm Sertifikası Programları

Lise seviyesindeki öğretmen okullarından mezun branş öğretmenleri için Ön lisans ve Lisans Tamamlama Programı

Hemşireler ve öteki sağlık personeli için Sağlık İdaresi Ön lisans Programı

Bilgisayar Destekli Eğitim Programları Geliştirme ve Üretim Projesi

İsteyen, her yaştan kişi için Sosyal Bilimler Ön lisans Programı

Ev kadınları için Ev İdaresi Ön lisans Programı

Televizyon Programlarından ve Teknolojiden Yararlanarak Avrupa’da göçmen işçiler için Öğrenimi Geliştirmek Projesi. Bu Proje, Avrupa Komisyonu’nun DELTA Projesi içinde yer almıştır. 1989 yılında Anadolu Üniversitesi stüdyolarında İngilizce hazırlanan programlar, uydudan yayın yapan “E-Channel”da sürekli yayınlanmıştır. Proje ile, Avrupa’da işsiz Türk çocuklarına Turizmde Beceri Programı uygulanmıştır. Programı bitiren çocuklar, Avrupa Medya Enstitüsü’nden meslek sertifikaları almışlardır.

Akademi Başkanlığı sırasında başlattığı kültür ve sanat çalışmalarını Rektör olunca "Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu" (daha sonra fakülte), "İletişim Bilimleri Fakültesi", "Devlet Konservatuvarı" ve "Edebiyat Fakültesi" adı altında kurumlaştırdı.

PROF.DR.BÜYÜKERŞEN’İN GEREK AKADEMİ BAŞKANLIĞI VE GEREK İSE REKTÖRLÜĞÜSIRASINDA KURDUĞU KURUMLAR:

Yılmaz Büyükerşen'in tasarısına ve tercihlerine göre şekillenen Anadolu Üniversitesi Kampusü'ndeki tesislerden birisi büyük operalara, gösterilere ve büyük orkestralara, elverişli olan “Atatürk Kültür Merkezi” AKME, değişik büyüklükte 7 adet sahneli salon, 3 adet sergi galerisi bulunmaktadır.

Üniversite kampüsünün peyzaj mimarisine de çok önem veren Yılmaz Büyükerşen, aynı zamanda bizzat heykel sanatı ile uğraşmaktadır. Atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981 yılında Eskişehir'in köylerine hediye ettiği büstler ile Mihallıççık, Mahmudiye, Seyitgazi ilçeleri ile Gemlik'in Karacaali ve Kapaklı köylerindeki Atatürk heykelleri Yılmaz Büyükerşen'in imzasını taşımaktadır.

Ayrıca, Gaziantep Vilayet Binası önündeki bronz Atatürk heykelini de yapan Prof. Dr. Yılmaz Yılmaz Büyükerşen, Türkiye'de "balmumu mumya heykel" yapımında tek isim olup, Anıtkabir Müzesi'nde sergilenen Atatürk Mumya heykeli ile II.TBMM binasındaki mumya heykeller ve Makedonya Manastır Askeri İdadi Müzesi'ndeki "17 yaşında Atatürk" mumyası, İnebolu’daki Balmumu Atatürk Heykeli, Samsun Gazi Müzesindeki Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerini yapmıştır. Bunların yanı sıra 2008 yılında Londra’daki Madam Tussaud müzesine yeniden yaptırılan Atatürk Heykelinin yapım çalışmalarına da üç hafta süre ile katılmıştır.

@ Medya Günebakış

 

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mayıs.2017 okkesb61@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ - okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@gmail.com,

Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul – Mayıs.2017 okkesb61@gmail.com,

Diğer Haberler

 • PERPA İSTİHDAM VE KALKINMA MERKEZİ AÇILDI
 • DENİZ DOLMUŞLAR DENİZE İNDİRİLDİ
 • İSTANBUL KADIKÖY’DE KENT SUÇU İŞLENİYOR.!
 • İSTANBUL’DA OHAL İLAN EDİLDİ
 • ALİ SİRMEN UĞURLANDI
 • TİP, ESENYURT ADAY TANITIM TOPLANTISI
 • ÖDEMİŞLİLER GELENEKSEL KAHVALTIDA BULUŞTU
 • *BELEDİYE HİZMETİ PARTİCİLİK DEĞİL, HALK HİZMETİDİR.!*
 • MUSTAFA AKGÜN ve KAÇAR SOKAK SAKİNLERİ RÖPORTAJI
 • AYSEL ÖYMEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP