HAMAMBÖCEĞİNİ PROTESTO ETMEK YASAK

Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'ndaki Olumsuz Koşulları Yemekhanede Çatal Kaşıkla Protesto Eden 8 Kız Yurttan Atıldı Bursları Kesildi...

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

HAMAMBÖCEĞİNİ PROTESTO ETMEK YASAK

Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'ndaki Olumsuz Koşulları Yemekhanede Çatal Kaşıkla Protesto Eden 8 Kız Yurttan Atıldı Bursları Kesildi...

Akdeniz Üniversitesi’nde bulunan KYK-Kredi ve Yurtlar Kurumu Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'ndaki olumsuz koşulları yemekhanede çatal kaşıkla protesto eden 8 kız öğrenci yurttan atılarak bursları kesildi. Ancak eylemle ilgili ortaya çıkan görüntülerde, 8 öğrencinin yanı sıra 300’e yakın öğrencinin de yurttaki koşulları protesto ettiği dikkati çekiyor. Yurt yönetiminin bu tavrı başrollerinde Kemal Sunal, Müjde Ar, İlyas Salman, Adile Naşit ve Şener Şen'in oynadığı Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa'yı anımsattı. Maho Ağa da Kibar Feyzo'ya sevdiği kız Gülo'ya bakmak dahil her şeyi yasaklamıştı.

Antalya'da yaşanan olayda protesto nedeniyle yurttan atılan 8 öğrencinin cezalarının iptali için Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Mağdur öğrencilerin avukatlarından Aynur Rüzgâr Gökçe, olay sırasında öğrencilerden birisinin çektiği görüntülerde, yurttaki herkesin çatal ve bıçaklarıyla masalara vurarak protesto yapıldığının görüldüğünü belirterek, öğrencilere verilen cezanın ilgili yönetmeliğe aykırı olduğunu söyledi.

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan KYK-Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu’nda barınan kız öğrenciler, yemek fiyatlarındaki artış, ranzalarda korkuluk bulunmaması, odaların bakımsızlığı ve yurt içerisine su dahi alınmaması gibi sorunların giderilmesi için yurt yemekhanesinde çatal ve kaşıklarla masalara vurarak kötü koşulları protesto etti.

Ancak çok sayıda öğrencinin katıldığı protesto eyleminin ardından haklarında soruşturma açılan Mihrican Dinçer, Sibel Ögmen, Kibar Ateş, Dilan Öztürk, Dudu Demir, Nida Önal, Merve Aktaş ve Sinem Karaer adlı 8 kız öğrenciye yurttan süresiz uzaklaştırma cezası verildi. Ardından da bu öğrencilerden 6'sının aldığı burs, 1 öğrencinin ise öğrenim kredisi kesildi.

ANTALYA BAROSU VE ÇAĞDAŞ HUKUKÇULARDAN ÖĞRENCİLERE DESTEK
Sınav döneminde yurttan atılan kız öğrenciler, burs ve öğrenim kredilerinin de kesilmesiyle büyük bir mağduriyet yaşadı. Olayın ardından mağdur olan öğrencilerden Merve Aktaş, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu’na bir dilekçe ile başvurarak kendilerine hukuki destek verilmesini talep etti. Bu talebi değerlendiren Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu avukatları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi avukatlarla birlikte öğrencilere hukuki destek vererek, Antalya Bölge İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma ve verilen cezanın iptali istemiyle dava açtılar.

EYLEME 300’E YAKIN ÖĞRENCİ KATILDI, 8’İ YURTTAN ATILDI
Olayla ilgili ortaya çıkan görüntülerde, 8 öğrencinin yurttan atılmasına, kredilerinin de kesilmesine neden olan protesto eylemine o sırada yemekhanede bulunan 300’e yakın öğrencinin katıldığı görülüyor. Öğrencilerin avukatlarından Aynur Rüzgâr Gökçe, yurt idarecileriyle yapılan görüşmelerde, 8 öğrencinin yurt idarecilerini tehdit etmek, idare ve idarecilere karşı toplu ya da bireysel olarak sözlü ya da yazılı küçük düşürücü demeçte bulundukları gerekçeleriyle yurttan atıldıklarının ifade edildiğini söyledi.

YURT ÇALIŞANI ‘PROTESTO KESİLİRSE SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ’ DİYOR
Yurt şartlarını protesto etmenin, yöneticilere karşı hakaret ya da fiili saldırı gibi değerlendirilmesinin anlaşılır olmadığı vurgulandı. "KYK Genel Müdürlüğü'ne cezaların kaldırılması için itirazda bulunduktan sonra, öğrencilerden birinin çektiği görüntülerde yurtta kalan herkesin çatal bıçaklarıyla masalara vurarak, kendiliğinden gelişen bir protesto yaptıkları görülmektedir. Diğer bir görüntüde ise yurt müdürlüğü çalışanının, protestoyu hemen keserlerse sorunları çözeceklerine dair söz verdiği de görülmektedir."

GENEL MÜDÜRLÜK ‘UYARI CEZASI’NA DÖNÜŞTÜREBİLİRDİ
KYK Genel Müdürlüğü’nün, söz konusu cezaları ‘uyarı cezasına’ dönüştürme yetkisi olduğu belirtilerek, ancak yetkililerin bunu kullanmayarak olayın değerlendirmesini yereldeki yurt müdürünün insafına bıraktıkları söylendi. Öğrencilerin yurttaki yaşam koşullarının düzeltilmesine ilişkin protestolarının, yurt idarecileri tarafından devlete karşı isyan olarak algılandığı öne sürülüyor.

ÖĞRENCİLERE İMZALATILAN TAAHHÜTNAME İNSAN HAKLARINA AYKIRI
Yurttan haksız bir şekilde atılan 8 öğrencinin, yurt öğrencilerine imzalatılan taahhütnameyle her türlü eleştiri ve yurt şartlarından şikâyet edilmesi durumunda  cezalandırılacakları, bu şikâyetlerin yurt yöneticilerine saldırı niteliği taşıdığına dair insan haklarına aykırı şartlar içerdiğinin altını çizerek, öğrencilere imzalatılan taahhütnamenin, KYK yönetmeliğine de aykırı olduğu belirtildi.

TÜM ÖĞRENCİLER PROTESTOYA KATILARAK ‘GÜRÜLTÜ’ YAPTI
İlgili Yönetmeliğin 21'inci maddesinde, gürültü yapmanın uyarı cezası gerektirdiği uyarı cezasının da ancak yurtta kalan diğer öğrencileri rahatsız etmesi durumunda verilebileceği belirterek, “Yurttaki tüm öğrenciler bu protestoya katıldığına göre, herhangi bir şikâyet olmadığı tam aksine tüm öğrencilerin ‘gürültü’ yaptığı görülmektedir" ifadelerini kullanıldı.

HAMAM BÖCEĞİNDEN BİSKÜVİYE ÖĞRENCİLERİN EYLEMİ
Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesindeki öğrenci yurdunda odaların bakımsız olduğunu ileri süren öğrenciler, odalarda hamam böceklerinin görülmesini, ranzalarda korkuluk bulunmamasını, yemek fiyatlarındaki artışı ve yurda girişlerin saat 24.00'den 23.00'e alınması gibi eksiklikler ve uygulamalara karşı eylem yapmıştı. Yurda dışarıdan su, yiyecek ve içecek girişinin yasaklanması gibi uygulamalar, öğrencilerin bir süredir tepkisini çekiyordu. Yusuf Yavuz - Odatv.com, 28 Şubat 2016 Pazar 19:29


Fatih Bacak, Antalya –  Mart.2016 fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ – mail: okkesb61@gmail.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,-okkesb@telmar.net

Fatih Bacak, Antalya –  Mart.2016 fb.antalya007@gmail.com,

Diğer Haberler

 • KARDEŞ KÜLTÜR AZERBAYCAN KONYA’DA
 • TÜRKİYE, AZERBAYCAN DOSTLUK KONSERİ
 • ZENGAZUR SANATKARLIĞI EL SANATLARI SERGİSİ
 • AHİ EVRAN-I VELİ & HACI BEKTAŞI VELİ BULUŞMASI
 • AZERBAYCAN & MEHTAPLI GECE
 • GÖNÜL IŞIKLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 • *THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK
 • KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!
 • İSTANBUL’UN YILDIZLARI TRAFİKTE MUTLULUK DAĞITIYOR
 • GELENEKSEL PERPA ŞİİR GÜNLERİ
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP