EVDE YALNIZ DEĞİLSİNİZ

1.Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumu Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cumhuriyet Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

EVDE YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Koordinasyonunu Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'nin yaptığı, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen 1. Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumu 29 Mayıs 2013 Çarşamba günü, 09.00-17.00 saatleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cumhuriyet Konferans Salonu'nda gerçekleşmiştir.

1.Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumuna, Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş, Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Burdur Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sedat Kavas, Isparta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Osman Aydın, Antalya Halk Sağlığı Müdür Yardımcıları, Isparta, Burdur, Muğla, Konya ve Karaman evde sağlık hizmetleri çalışanları, Antalya il ve ilçe devlet hastaneleri yöneticileri, Toplum Sağlığı Merkezleri sorumlu hekimleri ve çalışanları, evde sağlık hastası yakınları, ilimizden ve çevre illerden çok sayıda katılımcı katılmıştır.

Sempozyumun açılış konuşmalarını, Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş ve Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin yapmıştır.

Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu,  muhassır medeniyet seviyesine çıkmanın ölçüsünün eğitim ve sağlık olduğuna vurgu yapmıştır.  Anadolu kültüründe doktorun isminin 'şifacı baba, şifacı ana', ebenin “anneanne-babaanne-dede”, hemşirenin “kız kardeş” olduğunu dile getiren Kurdoğlu, "Sağlık teşkilatında görev alan her arkadaşımız şefkat ve sevgi kahramanıdır. İnsanların en çok ihtiyaç duydukları anlarda yanlarında olan insandır. Arkadaşlarımızın hepsinin birer sabır kahramanı olması gerekir.

Bugün bu sempozyumda bu konu enine boyuna tartışılacaktır, özellikle sağlık kurul raporu ihtiyacı duyan evdeki yatalak hastalara, mevzuatta açık yer verilmeli ve o hastalar hastaneye gelmeden, evinde sağlık kurulu raporunu alabilmelidirler.

Bugün bu sempozyumdaki tartışmalardan çıkacak sonuçların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'na iletilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum" şeklinde konuşmuştur.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş ise, ülkemizin birikmiş olan sağlık sorunlarına çözüm üretmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nca “Sağlıkta Dönüşüm Programı” uygulamaya konulduğunu, başarıyla uygulandığını ve vatandaş memnuniyetinin en üst düzeye çıkartıldığını ifade etmiştir.

Geçmişte sağlık kurumlarından hizmet alamayan vatandaşlarımızın bulunduğuna değinen Taş, bugün ise sağlık hizmetlerinde, sağlık kurumlarına gelemeyen vatandaşlarımıza evlerinde sağlık hizmeti verilebilir konuma gelindiğinin altını çizmiştir.

Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgili ilk çalışmalarına Denizli İl Sağlık Müdürü iken 15 Aralık 2006 tarihinde Evde Bakım Birimi’ni açarak başladığını ifade eden Taş, 2007 yılından itibaren toplum sağlığı merkezlerinde sosyal hizmetler birimi kurarak engelli vatandaşlarımızın kayıt altına alınmaya başlandığını belirtmiştir.

Evde sağlık hizmetlerinin temel amacının, yatağa tam bağımlı sürekli bakım ve takibe ihtiyaç duyan hastalara ve ailelerine tıbbi, psikolojik ve sosyal yönden destek sağlamak olduğunu vurgulayan Taş “biz evde sağlık hizmetleri birimini kurmak için yola  “Evinizde Yalnız Değilsiniz” sloganı ile çıktık. Aradan geçen yedi yıllık sürecin sonunda Evde Sağlık Hizmetleri, 81 ilde evde yatalak halde olan hastalarımızın ayağına kadar sağlık hizmetini götürür konuma gelmiştir” diyerek sözlerine devam etmiştir. Hastaların tıbbi bakım ve tedavilerinin aile hekimlerince, daha sonra toplum sağlığı merkezlerince yapılması gerektiğini belirten Taş, sürekli yara bakımı, pansuman, ilaç raporlamaları ve laboratuar tahlili için kan alımı hizmetleri ise hastanelerdeki evde bakım birimlerince yapılması gerektiğini ifade etmiştir.

Özellikle evde sağlık hastalarına aile hekimliği mi baksın, hastane mi baksın, bu kurum mu getirsin, şu kurum mu götürsün ayrışmasına kesinlikle gidilmemesi gerektiğine vurgu yapan Taş, bunu “Nerede bir garip-gureba varsa biz orada olmalıyız, bu bakış açısı ile yola çıktık ve devam ediyoruz” cümleleri ile özetlemiştir. Daha sonra Taş, 1. Evde Sağlık Hizmetleri Sempozyumuna katılımlarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına son vermiştir.

Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Âdem Bilgin de, Sağlık Bakanlığı’nın evde sağlık hizmetleri konusunda çalışma başlatmasının bundan 3 yıl önce şu an Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Taş’ın, Denizli İl Sağlık Müdürü iken Türkiye’nin ilk Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti Birimini kurması ve Bakanlığımızın bu projeyi uygulamaya koyması ile gerçekleştiğini ifade etmiştir.

Bilgin, 1 Şubat 2010’da gündeme gelen Evde Sağlık ve Bakım Hizmetlerinin, şu an 81 ilde hizmet verir konuma geldiğinin altını çizmiş olup, evde sağlık hizmeti sunucusu olmanın emeği, özveriyi ve şefkati gerektirdiğini ifade etmiştir.

Ancak bu hizmeti sunmanın sadece kamunun görevi olmadığına değinen Bilgin, hizmeti üretmek, desteklemek, paylaşmak ve değerlendirmek için her zaman sivil toplum kuruluşlarına ihtiyaç duyulacağını önemle vurgulamıştır.

Ülke genelinde 300 bin evde sağlık hastasına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bilgin, kamu olarak şu an 150 bin evde sağlık hastasına hizmet verildiğini ifade etmiştir. Bilgin, Yunus Emre’nin “Bir hastaya vardın ise, bir yudum su verdin ise, anda sana karşı gelen hak şarabın içmiş gibi” sözleri ile konuşmasına son vermiştir.

Açılış konuşmalarının ardından evde sağlık hizmetlerini tüm açılardan ele alan sunumlar gerçekleştirilmiş ve sempozyuma katılanlara katılımcı belgelerinin dağıtılması ile sempozyum son bulmuştur.

Emine BANKAOĞLU - 0536 513 32 03

 

Fatih Bacak,  Antalya Haziran.2013

http://www.medyagunebakis.com/  fb.antalya007@gmail.com,

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Fatih Bacak, Antalya Haziran.2013

 

Rakı İçerek Yapılanı,

Ayran İçerek Yıktılar..!.  Bekir Coşkun

 

Who İs İt.?  Wanted.!.
"White Men Have Forked Tounge.!"

“Dili Çatallı, İki Dilli Beyaz Erkek.!”

Türkçesi; Yalancı, İki Yüzlü Adam.!.

Kızılderili Deyişi....

 

Hiç Bir Şey İçin Aşırı Endişe Etmeyin.

Bakarsınız; Yarın Ya Deve, Ya Deveci

Ya da Üstündeki Hacı Ölebilir. İ.İnönü

 

Nene dedim.

“Dedem Sana Hiç Çiçek Aldı mı.?”
Durdu ve Şöyle Dedi:

“Bana Aldığı Fistanların Hepsi Çiçekliydi.!.!”  

Diğer Haberler

 • STARBUCKS & BURGER KİNG BASKINI
 • *KALEFEST2024* KIRIKKALE
 • EVSİZLER DÜNYA KUPASI TURNUVASI
 • KEMERALTI'NIN SOSYAL YAŞANTISI
 • YAŞLI HAKLARI MÜCADELESİ İVME KAZANIYOR
 • *SIRA EMEKLİYE GELİNCE KAYNAK YOKMUŞ.!*
 • KADIN DOSTU MARKALAR FARKINDALIK ÖDÜLLERİ
 • SOHBET BAHANE, KAHVE ŞAHANE.!
 • EMEKLİLER GÜNÜ ve EMEKLİLER HAFTASI
 • DEPREM ŞEHİDİ AHMET HAKAN ŞENTÜRK ANILDI
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP