‘ATAM İZİNDEYİZ’ BADMİNTON TURNUVASI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlamaları İçin Düzenlenen ‘Atam İzindeyiz’ Badminton Turnuvası 50 Sporcunun Mücadelesiyle Gerçekleşti.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

‘ATAM İZİNDEYİZ’ BADMİNTON TURNUVASI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlamaları İçin Düzenlenen ‘Atam İzindeyiz’ Badminton Turnuvası 50 Sporcunun Mücadelesiyle Gerçekleşti.

Sportif etkinliklerle, 19 Mayıs coşkusunun hafta boyunca yaşanmasını hedefleyen Muratpaşa Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü, özel turnuvalar düzenledi. Sportif etkinliklerin ilki olan ‘Atam İzindeyiz’ badminton turnuvası tamamlandı.

Dilşad Refizade Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Atam İzindeyiz’ badminton turnuvası üç kategoride ikişer kişiden oluşan takımlar yarıştı. ‘Atam İzindeyiz’ badminton turnuvasına toplam 50 sporcu katıldı.

 

KIYASIYA MÜCADELE ETTİLER

Turnuva sonunda;

A kategoride;

Hakan Boran-Mehmet Ünlü çifti 1., Emre Ak-Gülay Savaşkan çifti 2., Mustafa Babacan-Berna Erim çifti 3.,

B kategoride;

Şaban Yıldız-Ziya Yüzüncüoğlu çifti 1.,

Cahit Oğuzkan-Süreyya Türel çifti 2.,

Zafer Özçelik-Aylin Güvener çifti 3.,

C kategoride ise;

Arif Afşin-Derya Yeşiltaş çifti 1.,

Soner Görmez-Selda Yeşiltaş çifti 2. ve

İsmail Kargacıoğlu-Serdar Kencebay çifti de 3. oldu.

Turnuvada dereceye giren sporculara madalyalarını Muratpaşa Belediyesi verdi.

ETKİNLİKLER SÜRECEK

Muratpaşa Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü ayrıca; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, TED Antalya Koleji, Kocademir Ortaokulu ve Antalya Vos Vos Sevenler Derneği ile de şu etkinlikleri gerçekleştirecek:

21 Mayıs’ta Çağlayan Spor Salonu’nda Basketbol Şenliği, 17-18 Mayıs’ta Bayındır Spor Tesisi’nde Plaj Hentbol Turnuvası, 22 Mayıs’ta Falez 2 Park’ta Uçurtma Şenliği ve 26 Mayıs’ta Çağlayan Spor Salonu’nda Kardeşlik ve Barış Konseri. Kardeşlik ve Barış Konseri’ne ünlü sanatçı Selami Şahin de katılacak.

Fatih Bacak, Antalya – Mayıs.2016 fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb  -----------  E.mail: okkesb@telmar.net,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi, -okkesb@gmail.com,

Fatih Bacak, Antalya – Mayıs.2016 fb.antalya007@gmail.com,

 

Atatürk, Kayıp Kıta Mu’da ne Aradı? 

Bize öğretilen tarih bilimi yanılıyor mu? İ.Ö. 200.000 ile 70.000 yılları arasında Büyük Okyanus’ta Mu adında bir kıta var mıydı? Bu kıtanın Avustralya’dan birkaç kat büyük olduğu, yüksen bir uygarlık düzeyine ulaştıktan sonra battığı doğru mu? Atatürk bu kıtayla neden ilgilendi? Yoksa, Türklerin kökeni Büyük Okyanus’un derinliklerine kadar gidiyor mu?Türklerin kökenini ortaya çıkarmak, Atatürk’ün en büyük isteklerinden biriydi. Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra, bu konuya büyük bir duyarlılıkla eğildi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Türkçülük akımı yandaşları tarafından yapılan çalışmalar derlendi ve Atatürk’ün isteğiyle birçok bilim adamı ve araştırmacı bu alanda araştırmalar yaptı. Yabancı bilim adamları Türkiye’ye çağrıldı. 1930 yılında Türk Tarih Kurumu kuruldu. Çok zengin malzeme ve bilgiler ortaya çıkarıldı. Yine de Türklerin nereden g
eldikleri tam olarak açıklığa kavuşmuş sayılmazdı.Daha fazla… 

Maya Dili ile Türkçe Arasındaki Benzerlik:1932 yılında Emekli General Tahsin Bey Atatürk’ü ziyaret ederek, Maya dili ile Türkçe arasındaki benzerlikler bulunduğundan söz etti. Mayalar Meksika’da yaşamışlar, Türkler ise Orta Asya’dan gelmişlerdi. Aradaki uzaklığa karşın, Atatürk konuyla ilgilendi. Hemen Tahsin Bey’i Meksika elçiliğine atayarak, ona iki dil arasındaki benzerlikleri ortaya çıkarma görevini verdi. 

Tahsin Bey Meksika’da:Tahsin Bey Meksika’ya gidince, kendisine Amerikalı Arkeolog William Niven’ın bulduğu table
tlerden söz ettiler. Maya dilinin kökünün bu tabletlerde olduğu anlaşılmıştı. Türkçe ile Maya dili arasındaki benzerlikler de bu tabletlerde aranmalıydı… 

Tabletler Neyin Nesi?:Amerikalı arkeologun ortaya çıkarmış olduğu tabletler Tahsin Bey’i şaşkına çevirdi. Bunlar doğruysa, bilinen tarih ve bilim bütünüyle yanılıyor, demekti. Çünkü tabletler İ.Ö. 200.000 ile 70.000 yılları arasında Büyük Okyanus’ta yer almış bir kıtayı haber veriyordu. 

Mu Kıt’ası Orataya Çıkarılıyor:Bu kıt’anın adı Mu’ydu Avustralya’dan birkaç kat büyüktü. Yüksek bir uygarlık düzeyine ulaştıktan sonra, bir deprem ve tufan sonucu battığı sanılmaktaydı. Acaba Türklerin kökeni de bu kıtadan göç edenlere mi dayanıyordu?.. 

Hindistan’daki Tabletler:Tahsin Bey konuyla ilgilendikçe, karşısına 
yeni bilgiler çıkıyordu. Bu kez kendisine İngiliz Albayı James Churchward’ın Hindistan’da bulduğu tabletlerden söz edildi. Bunlar da kayıp Mu kıt’asıyla ilgiliydi. Churchward, 50 yıllık bir çalışma sonucunda bu tabletleri çözmüş ve bu konuda 5 kitap yayımlamıştı. 

60 Kişilik “Tercüme Heyeti”:Tahsin Bey öğrendiklerini ve ortaya çıkardıklarını Atatürk’e raporlar halinde sundu. Atatürk konuya büyük ilgi duymaya devam ediyordu. Churchward’ın Mu ile ilgili kitapları getirildi. Atatürk derhal emir verdi. 60 kişilik bir “Tercüme Heyeti” (Çeviri Kurulu)Churchward’ın 4 kitabını Türkçe’ye çevirdi. Ama kitaplar basılmayıp, daktilo edilmiş metinler halinde, Atatürk’ün önüne kondu. 

Atatürk’ün Notları ve İşaretlediği Yerler:Çevirilen metinleri Atatürk’ün büyük dikkatle okuduğu bilinmektedir. Atatürk, insanın yaratılışını anlatan bölümlerle ilgilenmiş, Mu’nun insanlığın anayurdu olduğunu, nüfusunun 64 milyona kadar çıktığını, ilk insanın arada yaratıldığını anlatan satırların altını çizmiştir.Atatürk, Mu’da geçen Tanrı kavramıyla da ilgilenmiş, yaratıcının insan aklıyla anlaşılamayacağı, şekillendirilemeyeceği ve adlandırılamayacağı üzerinde de durmuştur. Çevirilerde Maya dilinin yeryüzünün anadilinden gelmiş olduğunu, bütün dillerin, orada doğduklarını ve anadilin Mu dili olduğunu belirten bölümlerin altı, Atatürk tarafından çizilmiştir. 

Irkların Kökeni:Atatürk’ü ilgilendiren bir başka bölüm, ırkların kökeniyle ilgilidir. Anadolu’daki ilk insanlar olan Karyanlar’ın asıl vatanlarının, Büyük Okyanus’taki Easter Adası olduğunu anlatan bölüm yine Atatürk tarafından işaretlenmiştir.Mu’nun batışını anlatan bölümde, Mu halkının: “Ya Mu, bizi kurtar” diye bağırmalarını işaretlemiş ve altına: “Demek ki Mu, bir ilahtır” notunu düşmüştür. 

Türkçe ile Mu Dilini Karşılaştırıyor:Birçok Mu kökenli özel ad ve sıfatları, Atatürk öztürkçe ile karşılaştırmış, notlar almıştır. Sözgelimi: “Tarlaların Allah’ı” anlamına gelen Bal sözcüğünün yanına: “balağmak (anlamı: toprağı kazmak, çukur açmak) notunu almış, “Ruhların diyarı Kui” cümlesinin yanına: “kökü: ailedir” diye yazmış.Bu tür sözcük notları oldukça çoktur. Bir yerde, Mu’nun demokrasi ile yönetildiğini, güneş enerjisinin aydınlatılmada kullanıldığını anlatan satırların altı çizilmiştir. Ve bunlar gibi yüzlerce satır cumhuriyetimizin kurucusu tarafından çizilmiş, işaretlenmiş, sayfa yanlarına notlar alınmıştır.İncelendiğinde görülüyor ki, Atatürk’ü önce Türklerin kökenini ve Mu dilinin Türkçe ile
bağlantısı ilgilendirmiş. Sonra inançların ve Mu’nun yönetim biçimi üstünde durmuş. Üçüncü kitaptaysa çok geniş anlatılan Mu simgelerini, Atatürk Latin abecesiyle karşılaştırmış. 

Kitaplar Neden Basılmadı?:Atatürk, James Churchward’ın iki kitabıyla özellikle ilgilenmiştir: Kayıp Mu Kıt’ası ve Mu’nun Çocukları. Bu iki kitap, Anıtkabir Kitaplığı’nda 1301 ve 1302 no ile kayıtlıdır. Kitaplardan çıkarılan, daktilo ile yazılmış çeviri metinleri ise yine Anıtkabir Kitaplığı’nda 4 dosya halinde bulunmaktadır.Atatürk’ün Mu ile ilgili düşünceleri ve çıkardığı sonuçlar, yazık ki tam olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni, 1935 yılından sonra sinsice ilerleyen hastalığının, ona pek zaman tanımamış olmasıdır.Ortada garip bir olay daha vardır: 1967 yılına kadar Türk Dil Kurumu arşivinde, sonra Anıtkabir Kitaplığı’nda bulunan bu çeviriler halâ basılmamıştır. Öylece durmaktadır. Atatürk’e kitapları sağlayan Tahsin Bey, Meksika’da araştırmalar yaparken, Maya-Aztek-İnka uygarlıklarının Türklerde kullanılan eşyalara benzer eşyalar kullandıklarını öğrenmişti. Ayrıca davullar ve kalkanlar bizimkilere çok benziyor, üstlerinde ay ve yıldız simgeleri bulunuyordu. Tahsin Bey, tüm çalışmalarını belge ve f
otoğraflarla birleştirerek üç cilt defter halinde Atatürk’e yollamıştır. Bunların ilk ikisi 1970’lere dek TDK Kütüphanesi’nde 56-57 no’ları ile durmaktadır. Üçüncü defter kayıptır. 

Bu değerli çalışmalar basılmamıştır. Gerek Churchward’ın kitapları, gerek Tahsin Bey’in çalışmaları basılıp yayımlandığı zaman, Atatürk’ün düşüncelerini belki daha iyi anlayabiliriz. Yoksa bu eserler de, Atatürk’ün gizli kalmış düşünsel yönleriyle birlikte, Anıtkabir’in sessizliğinde uyumayı sürdürecekler. Gerçekten var olduysa, Mu Kıtası’nın kalıntılarının Büyük Okyanus’un derinliklerinde beklediği gibi… 

Kaynak: “İnsan Beyninin, Uzayın ve Zamanın Bilinmeyen Dünyası, dergisinden derlenmiştir” 

Metni

Diğer Haberler

 • CUMHURİYET KURTARILMAYI BEKLİYOR.!
 • İBN-İ HALDUN: 1332 - 1406
 • GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
 • BU; MİLLETİNE ÂŞIK BİR ADAMIN HİKÂYESİDİR.!
 • #BEN #MARİA #SUPHİ* OCAK.2021’de #KİTAPÇILARDA
 • *ERDOĞAN YARGILANSIN, CEZASIZ KURTULMASIN*
 • KAÇIŞ 1950 & İHSAN TAŞ
 • SABAH ALMANYA MUHABİRİ TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ
 • ÜLKÜ TAMER'İN ARDINDAN
 • TÜRKİYE KISKAÇTA, AMBARGO BAŞLADI.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP