GROWTECH EURASİA ANTALYA

Rusya’nın En Güvenilir Sebzecisi Olmuşuz

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

GROWTECH EURASİA

Rusya’nın En Güvenilir Sebzecisi Olmuşuz

Bir zamanlar zirai ilaç kalıntısı nedeniyle Türk TIR’larını ülkeye sokmayan Rusya Federasyonu şimdi ise Türkiye’yi yaş sebze ve meyvede en güvenilir ülke seçti.

FAO”nun araştırma raporuna göre, Türkiye Rusya’nın en güvenilir Avrupa’nın ise sözü dinlenen ülkesi oldu

 

PELİN GEL AĞAN

Zirai ilaç kalıntısı nedeniyle yaş sebze ve meyve ürünlerimizin Rusya kapısından içeriye alınmadığı günler sona erdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye’nin yaş meyve sebzede üretim 38 milyon ton iken 59 milyon zirai ilaç kullandığını, bugün ise üretimini 45 milyon tona çıkararak ziari ilaç kullanımını ise 37 milyon tona düşürdüğünü ifade etti. Mirmahmutoğlu, +Eskiden şikâyetçi olan Rusya’nın bugün en güvenilir ürünü Türkiye’den alıyoruz açıklamasına baktığımızda gıda güvenilirliliği açısından da performans sağladığımızı görüyoruz. FAO raporunda bunu Türk tarımının başarı hikâyesi olarak yazdı+ diye konuştu.

NTSR Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 12’incisi düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center’da kapılarını açtı. Fuarın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlu, Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Adnan Vücudi Özen, eski bakanlardan Kürşat Tüzmen, Bosna Hersek Tarım Bakanı Yardımcısı Suad Camdzıc’ın yanı sıra davetliler katıldı. Fuar açılışına katılımnı az olması ise dikkat çekti.

 

AVRUPA’NIN SÖZÜNÜ DİNLEDİĞİ ÜLKE

Fuarın alın terinin müşteriyle buluştuğu yerler olduğunu dile getiren Müsteşar Mirmahmutoğlu, 650 firmanın fuarda ürününü sergilediğini bunlardan 30’unu ise yurt dışından gelenlerin oluşturduğunu söyledi.

Türkiye”nin tarımda kat ettiği mesafeyi dünyaya taşıdığını dile getiren Mirmahmutoğlu, “Bundan 10 yıl önce Türkiye toplam hasıla değeri ile dünyanın 11.si iken, bugün 2009 rakamları itibariyle 7’inci, şimdi dünya altıncılığına yükselmiş. İtalya, İspanya ve Fransa’yı geride bırakarak da Avrupa birincisi olmuş bir ülke. Artık Avrupa’da sözü dinlenen ülke haline geldi” dedi.

Türkiye’nin bundan 10 yıl önce 23 milyar dolarlık hasıla değeri olduğunu şu anda ise hasıla değerinin 63 milyon dolara çıktığını kaydeden Mirmahmutoğlu, bunun yanında tarımsal ihracatın da 4 milyar dolardan 15,8 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Gıda güvenilirliğinin de ülkede kontrol altına alındığını kaydeden Mirmahmutoğlu, “Yaş meyve sebzede üretim 38 milyon ton iken 59 milyon zirai ilaç kullanılıyordu. Üretim şimdi 45 milyon tona çıktı, ilaç kullanımı ise 37 milyon tona düştü.  Eskiden şikâyetçi olan Rusya bugün en güvenilir ürünü Türkiye’den alıyoruz açıklamasını yaptı. FAO da raporunda bunu Türk tarımının başarı hikâyesi olarak yazıyor” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Antalyalı çiftçilerin bazı mevsimsel sıkıntılara bağlı olarak son günlerde pek mutlu olmadığını söyledi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Antalya 2023 vizyonu toplantısı gerçekleştirdiklerini kaydeden akaydın, ''2023'e 3 milyar dolar gibi bir hedef koyduk. Bu tarım ürünlerinin ihracat hedefi. Bunun gerçekleşmesi için bütün Antalya'nın bu hedefe kilitlenmesi gerekiyor'' diye konuştu. Fuar 8 Aralıkta kapılarını kapatacak.

 

KUTU

 

TARIM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Fuar kapsamında bu yıl 5. kez “Growtech Eurasia 2012 Tarım Ödülleri verildi. Tarım sektörüne artı değer katan projeleri desteklemek amacıyla düzenlenen ödüller kapsamında yerli tohumculuğa yaptığı katkılardan dolayı Yüksel Tohumculuk, Beta Sulama ve Fidancılık,

Birkan Tarım, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Elimko Eletronik, Web Metal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayıncılık Dairesi, Letafet Pazarlama ile Aşçı Murat Mıhladız’a ödülleri verildi.

NTSR Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 12’inci kez düzenlenerek Tarım sektöründe üretici ile alıcıların buluşma noktası olan Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Antalya Expo Center’da açıldı. Fuarın açılışına T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker, Azerbaycan Tarım Bakanı Yardımcısı ve Bosna Hersek Tarım Bakanı Yardımcısı Suad Camdzıc, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın da bulunduğu sektörle ilgili birçok yeril ve yabancı konuk katıldı.

08 Aralık Cumartesi akşamına kadar devam edecek olan 12’inci Growtech Eurasia Tarım Fuarı, her yıl büyüyen ticaret hacmi ile birlikte sektörün özellikle Uluslar arası Alım Heyetleri ile buluşmasına olanak tanıyor.

Growtech Eurasia Tarım Fuarında bu yıl 30 ülkeden 650’nin üzerinde Ulusal ve Uluslararası katılımcı ağırlanacak ve Tarım sektörüne yönelik önemli iş fırsatları sunulacak.

Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İspanya, Growtech Eurasia Tarım Fuarına ülke pavillionları ile katılarak hem ülkelerinde üretilen tarım ürünlerini, tarım teknolojilerini kendi pavillionlarında tanıtacak hem de uluslar arası iş birlikleri için görüşmeler yapacaklar.

 

Fatih Bacak,Antalya Aralık.2012 - fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/  okkesb61@gmail.com,

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur. 

Diğer Haberler

 • GARSONLARIN BAHŞİŞ KANUNU DÜZENLEMESİ
 • MEMLEKETİMDEN EKONOMİK MANZARALAR
 • DAR KORİDOR: LİBERALİZMİN LİBERAL ISLAHI
 • S-400’LERİN ALTINDA YATAN KORKUNÇ GERÇEK.!
 • TÜRKİYE'NİN SUDAN’DA KİRALADIĞI ARAZİLER TEHLİKEDE
 • EKONOMİDE KENDİNİ BEĞENMİŞLİK
 • ŞEKERDE BÜYÜK OYUN VE TEHLİKE
 • ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP