KUZUGÖBEĞİ İHRAÇ ÜRÜNÜ OLDU

Muğla’nın Seydikemer ilçesinden başta İngiltere olmak üzere Almanya, İsveç ve İsviçre’ye kuzugöbeği ihraç ediliyor.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

KUZUGÖBEĞİ İHRAÇ ÜRÜNÜ OLDU

 

Muğla’nın Seydikemer ilçesinden başta  İngiltere  olmak üzere  Almanyaİsveç ve İsviçre’ye kuzugöbeği ihraç ediliyor.

 

 

Seydikemer’de bir aile şirketi kuran Hasan Karabulut  Avrupa’nın 4 ülkesine kendi imkânlarıyla 2 bin kilo Kuzugöbeği ihracatı gerçekleştirdi.
Seydikemer ve Fethiye İlçelerinde dağların yüksek kesimlerinde yetişen kuzugöbeği mantarını orman köylüsüne toplatan Hasan Karabulut bu mantarları soğuk hava zincirini aksatmadan artı 5 derece de İngiltere, Almanya, İsveç ve İsviçre’ye kadar uçakla ulaştırıyor.

 

 

Kuzugöbeği mantarını önce bir bir elden geçirten ve ihraç şekline getirten Hasan Karabulut artı 5 derece de İngiltere ve diğer ülkelere ulaştırıyor. İngiltere ve Almanya’da en lüks restoran ve otellere satılan kuzugöbeği mantarı 30 ile 45 Euro arasında satılıyor. 2013 yılında amatör şekilde birkaç kilo mantar ihraç ederek işe başlayan Hasan Karabulut yoğun taleple birlikte son 1 yıl içinde tam 2 bin kilo kuzugöbeği mantarı ihracatı gerçekleştirdi.
Talebi karşılayabilmek için Fethiye ve Seydikemer’in yanı sıra Muğla, Burdur ve Denizli’nin orman köylerinden kuzugöbeği mantarı sağlayan Hasan Karabulut, Ülkemize daha fazla katma değer sağlayabilmek için bu yıl daha da fazla ihracat planladığını söyledi.

Karabulut; iç piyasa da kuzugöbeği satarak başladığı kuzugöbeği mantarı ihracatını, 2013 yılında amatör çapta başladıklarını anlattı.

Aile şirketi ile Avrupa’daki Almanya, İngiltere, İsviçre ve İsveç’e gönderdiklerini 2 tona yakın ihracat yaptıklarını orman köylülerinden aldıkları kuzugöbeği mantarını çeşitli işlemelerden geçirdikten sonra ihracata hazır hale getirdiklerini kilosunu 30 ile 45 Euro arasında sattıklarını belirtti.

Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğünün ihracat evraklarını düzenli şekilde hazırlanmasını sağlama almasından dolayı kendilerine kolaylık yapıldığını kilo kilo toplanan kuzugöbeği mantarını kendi soğuk hava deposunda saklayıp Avrupa’ya gönderirken de artı 5 derece olan soğuk zinciri koruyarak gönderdiklerini böylece tüketicinin eline geçen mantarın toplandığı andaki haliyle ulaştırdıklarını söyledi ve “Bu yıl kendimiz bile yemeden dışarıya ihraç ediyoruz. Talep oldukça fazla, Kendimiz yemeden talebi karşılamaya çalışıyoruz” dedi.


Hasan Karabulut, bu ihracatın gerçekleştirilmesinde destek veren Fethiye ve Seydikemer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

 

 

Fatih Bacak, Antalya – Mart.2015 fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/ – mail: okkesb61@gmail.com,

https://twitter.com/okkesb – web: http://www.trabmarder.org,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,- okkesb@telmar.net

Fatih Bacak, Antalya – Mart.2015 fb.antalya007@gmail.com,

Diğer Haberler

 • GARSONLARIN BAHŞİŞ KANUNU DÜZENLEMESİ
 • MEMLEKETİMDEN EKONOMİK MANZARALAR
 • DAR KORİDOR: LİBERALİZMİN LİBERAL ISLAHI
 • S-400’LERİN ALTINDA YATAN KORKUNÇ GERÇEK.!
 • TÜRKİYE'NİN SUDAN’DA KİRALADIĞI ARAZİLER TEHLİKEDE
 • EKONOMİDE KENDİNİ BEĞENMİŞLİK
 • ŞEKERDE BÜYÜK OYUN VE TEHLİKE
 • ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP