ALEVİ AÇILIMINA ALEVİLER ALINMADI

Devletin Alevisi Olmayacağız, Gerici Eğitim İstemiyoruz, Zorunlu Din Dersi İstemiyoruz, Karanlığa Teslim Olmayacağız, Faşizme Karşı Omuz Omuza,

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

ALEVİ AÇILIMINA ALEVİLER ALINMADI

Devletin Alevisi Olmayacağız, Gerici Eğitim İstemiyoruz, Zorunlu Din Dersi İstemiyoruz, Karanlığa Teslim Olmayacağız, Faşizme Karşı Omuz Omuza,

Alevi açılımı toplantısına Aleviler'i almadılar

Antalya Su Otelde büyük bir gizlilikle hazırlanan “Müzakere toplantısı” dün basına yapılan davet ile ortaya çıktı. Hiçbir yerde haberi ve çağrısı olmayan toplantıya özel davetiye ile katılımcı çağırıldığı öğrenildi.

Haberin alınması üzerine altı Alevi örgütü ve Halkevleri bugün toplantı saati olan 14.00’da Cam Piramitten, su Otel önüne kadar bir kilometrelik bir yürüyüş yaparak geldiler. Yürüyüş sırasında sık sık “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Gerici eğitim istemiyoruz”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz”, “Karanlığa teslim olmayacağız” “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan topluluğun önü otele 100 metre kala çevik kuvvet tarafından kesildi. Kitlenin ısrarı üzerine barikat kaldırıldı ve otelin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını okuyan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube başkanı Tufan Eroğlu okudu. Eroğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Dün öğleden sonra bazı internet sitelerine düşen haberden duyduk ki, Antalya’da SU OTEL’de Alevilerin talepleri konulu bir toplantı düzenlenmekteymiş. Biz Alevi örgütleri ve Alevilerin hak ve taleplerini yıllardır savunan örgütler ve kişiler olarak buradayız. Peki ama bu otelin kapalı kapıları ardında Alevilerin talepleri için kimler panel düzenliyor.” Dedi.

Eroğlu açıklamasında ayrıca “Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında Alevileri yuhalattığına tanık olmadık mı? Reyhanlı’da kalleş bir bombalı saldırıda ölen yurttaşlarımız için “53 Sünni vatandaşımız öldü” diyen Tayyip Erdoğan değimliydi? Bir başbakanın ölen vatandaşlarımızı mezhebine göre tarif etmesine tanık olmadık mı?”, Emperyalizmin taşeronu olarak bütün bir Ortadoğu’yu ateşe veren mezhepçi savaş politikalarını dört yıldır siz yürütmüyor musunuz? Cihatçı çeteleri Suriye’ye dolduran siz değil misiniz? Suriye’de Alevileri katleden IŞİD denilen katil çetesini siz büyütmediniz mi? IŞİD süreciyle birlikte Türkiye’nin tüm Alevilerine yayılan ve büyüyen bir can güvenliği kaygısını oluşturan siz değil misiniz?” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında "Bu panelde Alevilik adına oturanlara da bir çift sözümüz var." diyen Eroğlu, “Bilmez misiniz ki, sizi bu sofraya çağıranların elinde nice canların kanı var. Bilmezmisiniz ki, Zalimin sofrasına oturanda Zalimdir.” diyerek toplantıya katılan kimi Alevi şahsiyetleri eleştirdi.

Basın açıklaması, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi. Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şb. Pir Sultan Abdal Antalya Şubeleri, Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği. Karatepe Kültür, Dayanışma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği- Karatepe Cemevi, Antalya Tahtacıları kültür Eğitim Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Antalya Halkevleri. Tarafından düzenlendi.

Eylem sonrası toplantıya katılmak isteyen vatandaşlar salona alınmadı. AKP’li Menderes Türel’in moderatör olarak getirttiği iki akademisyeninde AKP Siyaset okullarında hocalık yapan Dr. Murat Yılmaz ve Prof. Dr. Berat Özipek isimli sağcı muhafazakâr kişiler olduğu öğrenildi.

Fatih Bacak, Antalya–Aralık.2014 -fb.antalya007@gmail.com,

http://www.medyagunebakis.com/  - okkesb@telmar.net,

https://twitter.com/okkesb E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Fatih Bacak, Antalya–Aralık.2014 -fb.antalya007@gmail.com,

Diğer Haberler

 • BASKIN BASANINDIR.!
 • İTALYA'YA GÖTÜRÜLEN GAZETECİLER
 • İMAMOĞLU GÖREVDEN AFFINI İSTESİN*MİŞ.!
 • TOPRAKLARIMIZ SATILMAMALI
 • SELOCAN & SELAHATTİN DEMİRTAŞ ve SİYASET
 • DEPREMDE YIKIMIN SUÇLUSU KİM.?
 • YENİ TÜRKİYE FİYASKOSU, K9 KADAR FAYDA YOK
 • BU ÜLKEDE HEM SOLCU, HEM ERMENİ OLMAK.!
 • *VATANDAŞLIK VERİLİRKEN, VATAN DA VERİLİYOR.!*
 • LAİK DEMOKRATİK CUMHURİYET
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP