SAHNE GENÇ YETENEKLERİN

13. Antalya Piyano Festivalinde Sahne Genç Yeteneklerin…

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

SAHNE GENÇ YETENEKLERİN

13. Antalya Piyano Festivalinde Sahne Genç Yeteneklerin…

Türkiye’deki birçok sanatçıyı yetiştiren ve 2006 yılında hayata veda eden piyanist Kâmuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Genç Yetenekler” konseri, bu yıl da başarılı gençleri ağırlamaya devam ediyor.

Bu senenin solistleri Cem Esen, Can Çakmur, Victor Maslov ve Merve Akyıldız.

Genç piyanistlerin performanslarını sergileyeceği konser 18 Kasım Pazar günü saat 14.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek.

ANDANTE GECESİ’NDE “MİDORİ & ÖZGÜR AYDIN”

Klasik müzik dergisi 'Andante' adına yapılan gecede, ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden piyanist Özgür Aydın ve dünyaca ünlü Japon keman sanatçısı Midori Gato birlikte sahne alacak.

2009 yılından bu yana dünyanın farklı şehirlerinde sahne alan ikili için New York Times gazetesinin ünlü müzik eleştirmeni Vivien Schweitzer “İkilinin sahnedeki uyumu izlemeye değer” yorumunu yapıyor.

20 Kasım Salı günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Andante Gecesi”nde ikili, çok özel bir repertuvar sunacak.

Sıra dışı “Diabelli” yorumuyla “Andreas Staier”

Alman piyanist Andreas Staier bu yıl festivalde sahne alacak bir diğer isim.

Dünyanın önde gelen orkestralarıyla birlikte solist olarak sahne alan Staier, konser gecesinde izleyicilere özel bir repertuvar sunacak.

Sanatçı, Beethoven’ın Viyanalı müzik yayıncısı ve besteci Anton Diabelli’nin bir valsi üzerine yazdığı Diabelli Çeşitlemeleri’ni seslendirecek.

Beethoven’ın son dönem eserlerinden olan ve çeşitleme tekniğinin en kusursuz örneklerinden sayılan 33 Çeşitleme’nin seslendirileceği konser, 22 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

İSPANYOL AŞK ŞARKILARININ TUTKULU SESİ “BUİKA”

Festivalin bu yıl ki sürprizlerinden biri de İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika… “En mi Peil” albümü ile tüm dünyada büyük beğeni toplayan Buika Antalya’da ilk kez festival kapsamında hayranlarıyla buluşacak.

Flamenko ile cazı bir araya getiren, flamenkoyu farklı boyutlara taşıyarak dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandıran Buika, sahnedeki enerjisi ile de seyirciyi adeta büyülüyor. 24 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde İspanyol şarkıcıya dünyaca ünlü piyanist Ivan Melon (piyano), Antonio Cuenca (kontrabas) ve Ramon Porrina (vurmalılar) eşlik edecek. Seal ve Nelly Furtado gibi dünyaca ünlü pop yıldızları ile yaptığı düetlerle de dünya listelerine giren Buika, gecede yönetmen Pedro Almadovar’ın filmlerinde yer alan enfes şarkılarını da seslendirecek.

PİYANONUN ZARİF KRALİÇESİ GÜLSİN ONAY

Dünyaca ünlü Türk piyanist Gülsin Onay bu yıl festivalin en önemli konukları arasında yer alıyor. Hocası Ahmed Adnan Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak kabul edilen Onay, önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede bestecinin eserlerini seslendirdi.

Özellikle romantik dönem bestecilerinin eserlerindeki usta yorumuyla tanınan sanatçı bu konserde Saygun ve Beethoven’ın eserlerinin yanı sıra 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan ve bu yıl 150. doğum yılı kutlanan Fransız besteci Claude Debussy‘nin eserlerini de yorumlayacak. Kaçırılmaması gereken bu konser 26 Kasım Pazartesi günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

CAZIN EFSANESİ İSMİ CHİCK COREA ‘TRİO’SU İLE FESTİVALDE…

Caz müziğin yaşayan efsanesi Chick Corea, festivalin en heyecanlı gecelerinden birine imza atacak. 18 Grammy ödülü olan Amerikalı besteci ve piyanist Chick Corea festival kapsamında trio’suyla birlikte ilk kez konser verecek. Gecede piyanosuyla etkileyici bir şov sunacak olan efsane sanatçıyla birlikte iki ünlü isim daha sahne alacak.

Bas’da kendi kuşağının en üstün yeteneklerinden biri olarak kabul edilen ve Sting, Pat Metheny, McCoy Tyner gibi ünlü isimlere eşlik eden Christian McBride ve vurmalılarda, Herbie Hancock, Bob Dylan, Joni Mitchell ve The Wayne Shorter Quartet ile çalışan sıradışı yetenek Brian Blade. Muhteşem performansları ile izleyicilere unutulmaz bir caz gecesi yaşatacak olan Chick Corea Trio’nun heyecanla beklenen konseri 28 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

ATLANTİK’İN ÖBÜR YANINDAN “TZİMON BARTO” GELİYOR

Amerikalı piyanist Tzimon Barto, çok özel bir repertuvar ile sanatseverlerin karşısında olacak. Güçlü yorumu ve sahne performansı ile beğeni toplayan piyanist, Atlantik’in diğer yakasından festivale konuk oluyor. New York Filarmoni, Chicago Senfoni ve Houston Senfoni gibi birçok uluslararası orkestra ile birlikte konserler veren Barto, özellikle Chopin, Schumann ve Gershwin yorumlarıyla dikkat çekiyor. Tzimon Barto konseri 30 Kasım Cuma günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

BRAD MEHLDAU TRİO İLE “CAZ”A DOYACAKSINIZ

Dünyanın farklı sahnelerinde verdiği konserlerin yanı sıra Stanley Kubrick’in efsane filmi “Eyes Wide Shut” gibi birçok film müziğinde de ismini sıkça gördüğümüz ünlü piyanist Brad Mehldau da, triosuyla birlikte festivale konuk olan isimler arasında yer alıyor.

2 Aralık Pazar günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bu keyifli caz gecesinde Mehldau’ya Larry Grenadier (bas) ve Jeff Ballard (vurmalılar) eşlik edecek.

YUNAN PİYANİST ANASTASİOS PAPPAS DA FESTİVALDE…

New York basınının “Enstrümanıyla akıllarda kalan gerçek bir müzisyen” olarak yorumladığı Yunan piyanist Anastasios Pappas festivalde izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. Pappas 4 Aralık Salı günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği resitalde, Modest Musorgski, Arjantinli besteci Alberto Ginastera ve Franz Liszt’in eserlerinin yanı sıra Fazıl Say’ın “Kara Toprak” başlıklı eserini de yorumlayacak.

BALTIKLARDAN “GİDON KREMER TRİO” RÜZGARI

Festival sona yaklaşırken sahne alacak gruplardan biri de “Gidon Kremer Trio” olacak. Letonyalı ünlü keman sanatçısı ve orkestra şefi Gidon Kremer, Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili ve Litvanyalı viyolonsel sanatçısı Giedre Dirvanauskaite‘den oluşan grup farklı tarzları ve yorumlarıyla dikkat çekiyor. “Gidon Kremer Trio” konserde, Franck ve Çaykovski’nin eserlerinin yanı sıra Gidon Kremer’in geçtiğimiz yıl kaybettiği annesi Marianne Kremer’in anısına yazılan ve Kovacs Tickmayer’in Monteverdi’nin aynı isimli aryasından uyarladığı Lasciatemi Morire isimli eserini de seslendirecek. Konser 6 Aralık Perşembe Günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

FESTİVAL KAPANIŞI “SPİVAKOV VE MOSKOVA VİRTÜÖZLERİ” İLE…

Festivalin son konserinde ise gelenek yine bozulmuyor. Sanat kalitesi ile iddialı bir isme sahip olan ve dünyanın en önemli toplulukları arasında gösterilen Moskova Virtüözleri bu yıl da festival kapanışını gerçekleştirecek.

Aynı zamanda festivalin daimi orkestrası olan topluluğu, yine güçlü bir isim olan şef Vladimir Spivakov yönetecek.

Geceye solist olarak Philipp Kopachevsky (piyano), Julia Schasnovich (flüt), Dmirtry Prokofiev (viyolonsel) ve Matvey Sherling (saksafon) katılacak.

Sanatseverlere müziğin farklı renklerini sunan festivalin kapanış konseri 8 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

HALK KONSERLERİ

Geleneksel Halk konserleri devam ediyor.

13’üncü yılında “Şehirde Müzik Var” sloganıyla yola çıkan festivalin yelpazesi bu yıl daha da genişledi. Ücretsiz halk konserleriyle Antalya’nın farklı noktalarında sanatseverlerle buluşan festival, bu yıl ilçelere kadar uzanan bir programla hazırlandı. Programda Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserlerin yanı sıra ücretsiz olarak düzenlenecek üç halk konseri de yer alıyor.

KONSERLERDEN İLKİ FESTİVALİN SANAT YÖNETMENİ OLAN FAZIL SAY KONSERİ. Say, 18 Kasım’da Alanya’da izleyicilerle buluşacak. Piyanonun zarif kraliçesi Gülsin Onay 23 Kasım’da Kepez’de, Yunan piyanist Anastasios Pappas ise 5 Aralık’ta Akdeniz Üniversitesi’nde bir konser verecek.

Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı olmayanlar, dopdolu bir programa sahip bu üç konserle festivali takip etme şansı yakalayacak.

WORKSHOP’LAR

Sanatçılar festival boyunca öğrencilerle

Festival bu yıl da sanatçıları ve öğrencileri farklı atölye çalışmaları ile bir araya getirmeye devam ediyor. Kalitesi kadar atölye çalışmalarıyla da eğitim alanında güç kazanan festivalde, bu yıl çalışmalar daha da arttırıldı.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların gerçekleştireceği atölye çalışmalarında, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Festival boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleşecek.

FESTİVALDE HERKES “PİYANO” ÇALACAK

Festivalde bu yıl sanatseverleri bekleyen sürprizlerden biri de şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek piyanolar...

Şehirdeki herkesin klasik müzikle tanışmasını ve sınırsızca piyano çalmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; tramvay, alışveriş merkezleri ve havaalanı gibi birçok yere piyanolar konulacak.
Şehirdeki piyanolar ile birlikte festival 13. yaşında da Antalya’nın her bölgesine müziği taşıyacak.
iPhone için geliştirilen 13. Uluslararası Antalya

 

PİYANO FESTİVALİ UYGULAMASI APP STORE'DA 
13.Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin iPhone için hazırlanan uygulaması, güncel haberler, sanatçı bilgileri ve konser detayları ile birlikte birçok güncel bilgiyi sunuyor.

MobiRoller platformu tarafından teknik altyapısı hazırlanan uygulama, tüm konserler, bilet satış noktaları ve sosyal medya ağları ile ilgili de detaylı bilgi sunuyor.

Kullanıcı dostu ara yüzü ile festival hakkındaki tüm bilgiler uygulama sayesinde kolayca takip edilebiliyor. İngilizce ve Türkçe dil desteği bulunan uygulama App Store üzerinden ücretsiz indirebilir.
https://itunes.apple.com/us/app/antalya-piyano-festivali/id571640426?mt=8

BİLETLER BİLETİX'TE SATIŞTA

16 Kasım-08 Aralık tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin biletleri yurtiçinde ve yurtdışında Biletix’te satışta.
Festival biletleri Biletix gişelerinden ya da www.biletix.com adresinden alınabilir.

Festivalin Bilet Fiyatları

Balkon: 30 TL - Salon: 45 TL

Kombine: 250 TL (Tüm etkinlikleri kapsar)

www.antalyapianofestivali.com

http://www.facebook.com/AntalyaPianoFestival

http://twitter.com/antalyapianofes

 

 

Fatih Bacak, Antalya-Kasım.2012 - fb.antalya007@gmail.com

http://www.medyagunebakis.com/  okkesb61@gmail.com,

TDFAJANSToplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur. 

Diğer Haberler

 • ANTALYA’DAN TOM JONES GEÇTİ
 • ŞEVVAL SAM'IN SİNGLE MÜJDESİ
 • MANSUR RAHBARİ, ZENOBİA MÜZİKALİ
 • BÜLENT SERTTAŞ’IN MELEKLERİ...
 • AŞKIN BEYAZ HALİ, AŞK BEYAZI'INDA
 • TAŞ PLAK SEVDİĞİ MÜZİĞİ ÇALAR.!
 • MURAT BOZ BAYRAM ÖNCESİ İSTANBUL'DA
 • GÖKSEL'DEN AÇIKHAVADA MÜZİK ZİYAFETİ
 • EMRE AYDIN BURALAR YALAN DEDİ
 • ARABESK.! KÜLTÜREL GECİKME...
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP