28.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ekonomik Bakış >> Manşet Haberler
  ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN

  YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!

  STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?

  ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.

  TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!

  MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!

  FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!

  DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!

  TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON

  KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

  ENERJİSA, FORTUNE 500 LİST-19.SIRA

  MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR.!

  HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE AKREP Mİ VAR.?

  BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK KURUMUMUZ.?

  ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ_MEZAT SATILACAK MIŞ.!

  KÖTÜ YÖNETİMLERİN FATURASI ÖDENİYOR
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşKÖTÜ YÖNETİMLERİN FATURASI ÖDENİYOR

''TÜRKİYE, 2000 ÖNCESİ KÖTÜ YÖNETİMLERİN FATURASINI ÖDÜYOR.''

Finans ve Risk Yönetimi Uzmanı Dr. Berker ANSİAD'da Şirketlerde Sürdürülebilirliği Sağlamak Açısından Risk Yönetimi Çok Önemlidir Dedi.

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD'ın 2012 yılı 14. olağan toplantısına konuşmacı olarak katılan Dr. A. Botan Berker, Türkiye'nin 2000 yılı öncesi kötü yönetildiğini, özellikle Tansu Çiller döneminin Türkiye'nin en kötü yılları olduğunu belirterek, bu dönemde ortaya çıkan 40 milyar dolarlık açığın Türk Halkının sırtına yüklendiğini öne sürdü.

Finans ve Risk yönetimi uzmanı Dr. Berker, cari açığın finanse edilebilir olması halinde büyüme açısından iyi ve tehlikeli olmadığını da söyledi.

Kredi notu konusunda da, ''Kendimizi eleştirmeliyiz'' diye konuştu.

Fitch Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurulusu’nun Türkiye Ofisini açan ve geçen Mart ayına kadar bu kurulusun genel müdürlüğü ile yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulunan, halen Gras Savoye. Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.S. Türkiye Risk Yönetim Danışmanı, Bahçesehir, Bilgi ve Marmara Üniversiteleri öğretim üyesi Dr. A. Botan Berker ANSİAD'a konuk oldu.

 

ANSİAD üyesi Isık Yargın'ın başkanlık ettiği Hilside Su Oteldeki Olağan toplantısında, irketlerde Sürdürülebilirliği Sağlamak Açısından Risk Yönetimi" konulu bir sunum yapan Dr. Berker, Türkiye'de hükümetin, sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için arayış içinde olduğunu dile getirdi.

Bu arayısın bir sıkıntı yaşandığının işareti de olduğunu söyleyen Berker, söyle devam etti: ''Aslında Turgut Özal döneminde sürdürülebilirlik konusunda bazı adımlar atıldı. Ancak denetim mekanizması kurulamadığı için, zaman zaman hızla büyüyen, ancak hızla düşüşlerin yaşandığı bir büyüme yasayan ekonomimizde bankaların yeterli risk denetimi yapmaması, otoritenin de yeterli denetim ve baskı kuramaması sonucu 2000 yılındaki büyük soku yasadık. Sadece Ziraat Bankası ile Halk Bankası'nın 40 milyarlık görev zararını bu milletin sırtına yüklediler. Bu kadar ÖTV'yi neden ödediğimizi sanıyorsunuz. Biz ödüyoruz, çocuklarımız da ödeyecekler"

KRİZİ DERVİŞ'İN TEDBİRLERİ ÖNLEDİ

2000 yılında yaşanan büyük krizin 2001 yılında Kemal Derviş'in aldığı tedbirlerle ve bu tedbirlerin daha sonra işbasına gelen Erdoğan’ın da uygulaması nedeniyle ülkenin düzlüğe çıktığını belirten Dr. Berker, söyle devam etti: "Aslında krizlerin temeli 1970'li yıllara dayanmaktadır.

En büyük sebep de, o yıllarda ülkemizin dış ülkelere kapalı olmasıydı. Ülkeye ne sermaye geliyor, ne de çıkıyordu. O Yıllarda Merkez Bankası'nda çalışıyordum. Özürlü bir vatandaşa yurt dışından gelecek bir sandalye için döviz tahsisi yapıyorduk.

BİRÇOK YAZIŞMA VE BÜROKRASİ

1980'lerde Özal'la birlikte Avrupa'da da başlayan hareketlilikle ülkemiz sermaye hareketlerine açıldı. OECD tarafından organize edilen ve bütün dünyada başlatılan bu hareket, Berlin duvarının yıkılmasına, komünizmin batısına neden oldu.

Özellikle Avrupa'da ülkeler arasında entegrasyon başladı. Tabii o dönemde Türkiye Avrupa'ya göre daha yavaş hareket etti. Biraz geri kaldı.

Bunu siz ister Demirel'in 7 kere gidip, 8 kere gelişine bağlayın. İsterseniz askeri müdahalelere...

Dünyadaki regülasyon değişikliklerini takip edemediğimiz acı günler yasadık. En kötü günler Tansu Çiller dönemidir. Bu yüzden 90'lar tamamen kayıp yıllardır. Ülkenin bu kötü günler yasamasına bankalar yol açmıştır.

MERKEZ BANKASI BANKALARI DENETLİYOR

Bankalar kendi sahiplerine milyonlarca lira usulsüz kredi veriyor. Merkez Bankası yasalar çerçevesinde ceza yazıyor ve uygulanması için hazineye gönderiyor. Banka sahibi siyasilerle devreye giriyor, ilgili bakana bir ev alınıyor, ceza ortadan kalkıyor. Maalesef biz bu günleri yasadık. Bu dönemde kamu bankaları Halk Bankası ile Ziraat Bankası'nın görev zararı olan 40 milyar dolar hepimizin sırtına yüklendi''

ANSİAD üyesi Ercan Evren'in ''Benim bu sözlerinizden anladığım siz 2000 öncesi yönetimleri başarısız, AKP'yi başarılı buluyorsunuz. Doğru mu?'' seklindeki sorusunu, Dr. Berker söyle yanıtladı: ''Bu sözlerimi sakın AKP propagandası olarak değerlendirmeyin.

Örneğin onların Milli eğitim politikalarını hiç beğenmiyorum. Ama ekonomi politikalarını eleştiremem. Bir defa Cumhuriyet tarihinde bütçemiz ilk kez denk kapandı, devletin borcu azaldı. Diğer ülkeler kriz yasarken dünyada en büyük büyüme gerçekleşti. Bunun başka örnekleri de var.''

CARİ AÇIK İYİDİR

Konuşmasının bu bölümünde Türkiye'nin uzun yıllardır yaşadığı cari açık konusunda görüşlerini açıklayan Dr. Berker, ''Cari açık finanse edilebilirse iyidir'' dedi.

Cari açığın Türkiye'de kronik bir sorun olduğunu dile getiren Dr. Berker, söyle devam etti:

''Carinin fazla verdiği dönemler kriz dönemleridir. Krizlerde elinizde döviz kalmaz. İthalat durur, cari artı verir. Bunu hiç bir ülke istemez. Cari açık mutlaka verilecek. Ancak bunun miktarı ve finanse edilebilir olması gerekir. 2011 sonunda 80 milyar dolar seviyelerine ulasan cari açığımız bu günlerde 70 milyar dolara kadar çekildi. Büyüme ihtiyacında olan bir ülkeyiz. Dış finansmana ihtiyacımız var.

Petrolünüz yok, altın rezerviniz yok, ancak hizmet satabiliriz. Antalya turizmi buna en güzel örnek. Kuzey Irak doğal gaz ve petrolünü Ceyhan üzerinden dünyaya ulaştırmak istiyor. Irak'ın başka çıkısı da yok. Bakü- Ceyhan hattı çalışıyor. Türkiye bu durumu kullanıp gelir elde edebilir.''

YENİ TÜRK TİCARET KANUNU VE RİSK YÖNETİMİ

Türkiye'nin dış borçları ve yabancı yatırımlarla ilgili grafikler eşliğinde bilgi veren Dr. A. Botan Berker, Risk yönetiminin yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 378. maddesi ile şirketlerin hayatına girdiğini belirtti. Ve böylece şirketler için risk yönetiminin zorunlu hale geldiğini belirterek, ''Artık şirketlerde Kredi riski, piyasa riski, likidite riski, emtia riski, şirkete özgü diğer risklerin ayrıştırılması gerekiyor. Riskin sürekli/tutarlı ve sistematik bir şekilde ölçülmesi, yöneticilerin bilgi almasının sağlanması ve risk-getiri arasındaki iliksinin anlaşılması ve optimize edilmesine teşvik edilmesi, şirketin stratejik planını yürütme yeteneğini güçlendirir.

Rekabet ortamıyla basa çıkmak, değişen piyasa koşullarına hızlı bir şekilde cevap vermek ve fark yaratmak, kurumsallaşma ve kurumsal risk yönetimi ile mümkündür. Etkin bir risk değerlendirme ve yönetim mekanizması ile karmaşık hale gelen süreçler, artan rekabet, ekonomik darboğaz gibi sıkıntılar karsısında organizasyonun daha dirençli hale gelmesi sağlanabilir'' diye konuştu.

Yasanın risk yönetimini zorunlu hale getirirken, belirsizliği yok etmekten değil, riskin kontrol edilmesinden söz edildiğini anlatan Dr. Berker, ''Eğer riski kontrol edebiliyorsak daha riskli çalışabiliriz'' dedi.

 

''KREDİ DEĞERLENDİRME KURULUŞLARI TARAFSIZ MI?, TÜRKİYE'NİN GERÇEK NOTU VERİLİYOR MU?''

Şeklindeki bir soru üzerine de Dr. Berker şu yanıtı verdi:

''Diğer ülkelerin gelir dağılımına bakıyorsunuz birçoğu berbat. Örneğin Rusya veya bazı AB ülkeleri felaket.! Gelir dağılımı üzerinden bakarsak notumuz eksik. Çünkü Türkiye gelirin eşit dağıldığı ülkelerden biridir. AB ülkeleri ile kendimizi kıyaslarsak, onlar bir kulübün üyeleri. Bazı risklerden arındırılıyorlar.

ispanya'nın basına gelenler bizim basımıza gelse, kim kurtarırdı, Almanya bizim için fon çıkarır mıydı.?

Hayır. Biz bu kulübün üyesi değiliz. Tasarruf oranı yüzde 14 olan büyük bir ülkeyiz. İnanılmaz bir şekilde tüketiyoruz. Ürettiğimizi, gelirimizi har vurup harman savuruyoruz. O yüzden bu not konusunda kendimizi eleştirme zamanı gelmiştir.''

Toplantı sonunda, toplantı Başkanı Işık Yargın tarafından konuşmacı Dr. A. Botan Berker'e ANSİAD'ın bir plaketi verildi.

ANSİAD - Genel Sekreterliği

Haber Bülteni-  Antalya, 26 Eylül 2012 - 2012/4

 

 

Fatih Bacak,  Antalya – Şubat.2013

http://www.medyagunebakis.com/  fb.antalya007@gmail.com,

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.

Fatih Bacak, Antalya – Şubat.2013

 

  Diğer Haberler
 • ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANCA ÜCRET OLSUN
 • YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!
 • STAGFLASYON.? RESESYON.? POLİTİKA FAİZİ.?
 • ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE BÜYÜYOR.
 • TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKKINDA.!
 • MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE KRİZİ BÜYÜYOR.!
 • FINDIK HESABI İLGİLENENLERİN DİKKATİNE.!
 • DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM DE KISKANIYOR.!
 • TİCARET SAVAŞLARININ SONU STAGFLASYON
 • KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - ASGARİ ÜCRETİN ADI İNSANC
    - YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI
    - STAGFLASYON.? RESESYON.?
    - ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCA
    - TÜRK TELEKOM SOYGUNU HAKK
    - MCKİNSEY; DÜYUNU UMUMİYE
    - FINDIK HESABI İLGİLENENLE
    - DÜNYA HEM ŞAŞKIN; HEM D
    - TİCARET SAVAŞLARININ SONU
    - KARGODA HUB OLMAK VE ÜÇÜN
    - ENERJİSA, FORTUNE 500 LİS
    - MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİ
    - HEEEEY ÇAKALLAR CEBİNİZDE
    - BÜTÇENİN KARADELİĞİ SGK K
    - ÇAYKUR BABALAR_GİBİ HARAÇ
    - 100 MİLYON DOLARLIK HACET
    - SİBER SALDIRILAR İÇİN KOL
    - ABD’DE ‘TÜRK OSB’LERİ KUR
    - KAYYIM VOTAŞ HAYVANCILIK
    - TÜRKİYE SERMAYE PİYASALAR


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.