03.06.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Hukuksal Bakış >> Manşet Haberler
  KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!

  NADİRA KADİROVA İNTİHAR MI ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ MÜ.?

  ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHMAN DİLİPAK.!

  SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA ARIYORSUNUZ.!

  DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA TACİZ OLAYI

  ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOVACAKMIYIZ.

  VATANA İHANET, ANAYASAL SUÇ, İNSANLIK SUÇU.!

  EYY AHALİ... BU DOĞRU MU.?

  DÖNÜŞTÜK MÜ.? DÖNÜŞTÜK.!

  DOLANDIRICILIĞA HUKUKİ DESTEK

  HUKUKSUZLUĞA ALIŞACAK MIYIZ.!

  SİZ KİMSİNİZ, NESİNİZ, ŞİMDİ NEREDESİNİZ.?

  ANITKABİR İDDİASINI M.GÖKÇEK YANITLADI

  KULLANILMANIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ.!

  REFERANDUM YASASI HUKUKSUZDUR.!

  EMİNE ÜLKER TARHAN
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşEMİNE ÜLKER TARHAN

Gerçek bir Cumhuriyet Kadını Olduğunu Defalarca Kanıtlayan Emine Ülker Tarhan, Büyük Umutlarla Geldiği CHP'den, Derin Bir Umutsuzluğa Düşerek Ayrıldı.

Emine hanım derdini dört cümle ile özetleyerek gitti: Cumhurbaşkanlığının adeta iktidara hediye edilmiş olmasından ders çıkartılmamış olması, bu konunun tartışılacağı kurultayın koltuk kapma yarışına  dönüştürülmesi, kritik dönemlerde yapılan sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri ve halkın duyarlılıklarının kopuk muhalefet. Ne yazık ki, hepsi de doğru,  hepsi de yerinde tespitler...

CHP'ye oy veren 11 milyon 270 bin seçmenin dört gözle istifasını beklediği Kemal Kılıçdaroğlu (KK) ise kaldı. Bu konudaki görüşünü soran gazeteciye sadece bir kelimelik açıklama yaptı: “Bekliyorduk”... O kadar yani.!

Grup Başkanvekilliği yapmış bir milletvekilinin istifası karşısında söyleyebileceği başka söz yok. Anlaşılıyor ki, 1 milyon 32 bin 639 CHP üyesi, istifa etmeden, KK da istifa etmeyecek.!

Karga gibi tepemizi gagalayıp duracak. Kılıçdaroğlu, bu kararını  “Ben eğer anlamlı bir oy kaybı yaşatırsam giderim” cümlesiyle daha önce ağzından kaçırmıştı zaten... Bu aşamadan sonra onurlu davranmaya çalışıp istifa etmeye kalkışsa da onu bu makama getirenler izin vermezler.!

Zira birlikte başladıkları operasyonu birlikte tamamlayacaklar...

Bu ağır "görev" karşısında; KK'nın durumu PKK liderinden çok farklı değil... Her ikisinin de davul boyunlarında, tokmak başkalarının elindedir...

Vaktiyle antiemperyalist, antifaşist ve Marksist bir çıkış yaparak kurulan PKK, sonunda “Biji Serok Obama” sloganını atma noktasına kadar gelmiştir. (1) 

İçerisine düşürüldükleri bu rezil durum; bugüne kadar bulundukları ve bundan sonra bulunacakları safı da göstermektedir. Bununla birlikte Öcalan'ın, PKK için sorguda yaptığı “enstrüman”  benzetmesinin ne kadar gerçekçi olduğu bir kez daha ortaya çıktı. “Solcu” olduğu iddiası ile örgütlülüğünü bugünlere taşıyan PKK, meğer ABD'nin ve diğer küresel güçlerin elinde bir oyuncak, sadece bir silah imiş.!

Aynı şekilde, Yeni CHP de bu tezgâhın bir parçası olarak planlanmıştır. Baykal'ın Antalya'da Kılıçdaroğlu ile birlikte kahvaltı yapması, küresel güçlerin henüz öne sürmediği kanıtlara ve bu şantaj tehdidi yüzünden olsa gerekir ve Baykal'ın ne kadar zor durumda olduğuna işaret eder. Belli ki, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan gibi milli hassasiyetleri  öne çıkan az sayıda milletvekili, tahammülün son sınırına kadar gelmişlerdir. Düşünebiliyor musunuz, Atatürk'ün partisinde, CHP'nin “ağır top”larından Atilla Kart: “PKK ve PYD'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ihtilafları ayrı bir konudur.

Fakat orada bir ölüm kalım savaşı veren, hak ve hukukunu korumaya çalışan bir Kürt halkı var. Dolayısıyla bu noktada PKK ya da PYD üzerinden söylem geliştirerek oraya sahip çıkmamak, destek vermemek kabul edilemez” diyebiliyor... Ne günlere kaldık ne günlere diyemiyoruz artık. Kart, bizim cephenin bir adamıydı -Sivil Kürtler Türkiye'ye sığındığı tartışmasızdır- demek ki, artık Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK'ya sahip çıkmasını ve Türk Ordusu'nun PKK yanında savaşa girmesini istiyor.!

Bu noktaya getirilen bir partide Emine hanım gibilerinin elbette ki işi olamaz.!

Partide kalıp mücadele etmesini öğütleyenlerin ise aklına şaşarım. Çünkü onlar, KK ile birlikte “parti içi demokrasi”nin tamamen yok edildiğini ve seçimle yönetime gelecek olanların şansının, işgal ile gelen bir oligarşi çetesine verildiğini bilmezler! Bu yüzden bu yaldızlı sözleri çöpe gider.!

İşin en can yakıcı yanı; son kurultayda; “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na konulan çekinceleri kaldıracağız” diye taahhütle bulunan Dersimli Kemal'in, Öcalan'dan daha tehlikeli ve güvenilmez bir adam olduğudur.!

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın bazı maddelerine konan çekinceleri kaldırmak; yerel yönetimlere PKK'nın direttiği, “idari ve mali özerklik” tanımak anlamına gelir. Bu yüzden halk, muhalefetin bu ihanetinden korkmuş ve  AKP'yi, bütün yolsuzluklarına rağmen iktidarda tutmuştur. KK parti yönetimine taşıdığı isimlerle birlikte; güven telkin etmeyen, ikiyüzlü, yanar-döner, kaypak ve güvenilmez bir adam olduğunu defalarca göstermiştir. Y-CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, TBMM'nde düzenlediği basın toplantısında;  17 ve 25 Aralık süreci dikkate alındığında, yolsuzluğun boyutunun GSMH'nın yüzde 20'sine çıktığını kaydetmiştir.

Bu kadar büyük boyutta yolsuzlukların olduğu bir ülkede, yolsuzluk olaylarını sırf muhalefet dile getirdiği için halk hiç birine inanmamış ve iktidarı adeta aklayarak ödüllendirmiştir.! Bu olay bile başlı başına parti yönetiminden çekip gitme nedeniydi! Ama utanmazlar direndiler. Kimse halkı, cahil ve ahmak yerine koymasın.!

Gerçek budur... Alın size bir rezil daha: Bugüne kadar gerçek düşüncelerini gizlemeyi başaran Yeni CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törene çelenk koyduktan sonra, peşmergenin Habur gösterisine gösterilen tepkiler üzerine; “Umarım çözüm sürecinden dönüş olmaz” diyebilmiştir...

Ağbaba'nın da bütün derdi: “Çözüm süreci”nin bitmemesidir... O da TSK'nın Ayn el Arab'ta (Kobani) PKK'nın yanında  savaşmasında bir sakınca görmemektedir... Al birini vur ötekine...

Bu kafayı taşıyan başta KK olmak üzere; Yeni CHP yöneticilerini, yeniden oy verip TBMM'ne taşımak en büyük “gaflet, dalalet ve hatta ihanet”tir.!

CHP tabanı bu büyük yanlışa bir daha düşmemelidir. Bu nedenle vakit geçirmeden mutlaka bir alternatif yaratıp,  seçime bağımsız bir parti çatısı altında girmek gerekir...

Kürtlerin temsil etme iddiasında bulunan kişi ve örgütler, 30 yıldır okulları yakarak ve bu tavırları ile Kürt çocuklarının okumasını engellemek suretiyle, cahil kalmalarına neden olmuşlardır. Bu tespiti bir tarafa kaydedelim. Çünkü küresel güçlerin piyonları olan bu örgütlerine, verilen emirleri sorgulamadan yerine getirecek cahil askerler lazımdır...

Terör örgütü PKK, hiçbir dönemde Kürtlerin can düşmanı olan feodalizmle mücadele etmemiştir. Bu önemli tespiti de diğerinin yanına not edelim. PKK tam aksine, feodalitenin daha da yerleşmesine neden olacak şekilde,  feodal beylerle işbirliği yapmıştır...

Gerçekte Kürt halkının, Türklerden ve diğer halklardan farklı veya onlarla ilgili bir sorunu hiç bir zaman olmamıştır.!

Sorun, Anadolu'da yaşayan diğer halkların da ortak sorunudur ve sınıfsal temeldedir. Doğrudan üretim ilişkilerinden kaynaklanmakta olan bu sorunlar; küresel güçler tarafından sürekli kaşınmakta ve istismar edilmektedir. En doğru şekilde; emek-sermaye, sömüren-sömürülen düzleminde tanımlanabilirler. Sınıfsal sorunlar, sadece Kürtlerle değil, Türkiye'de yaşayan bütün halkların alt tabakaları ile egemen sınıflar arasında var olmuş ve bugünlere gelmiştir...

Dolayısıyla Kürtlerin “özerklik”, “federasyon” veya “bağımsızlık” gibi talepleri ile çözülebilecek bir sorunları yoktur denebilir!.. Bu fikrin doğruluğunu ve Kürt hareketlerinin yanlış yolda olduğunu gösteren en temel ölçüt; aşağıdaki soruya verilecek,  yanıtın içerisindedir...

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için “özerklik”, “federasyon” veya “Bağımsız Kürdistan” isteyen PKK, acaba Anadolu'nun diğer kesimlerinde yaşayan Kürtler için nasıl bir  çözüm önermektedir.? Temel soru budur.!

Bir an için Kürtlerin isteklerini elde ettiklerini var sayalım. Anadolu'nun batısında yaşayan Kürtleri, doğuda kurdukları “devlete” taşıyabilirler mi.?

Batıya yerleşen ve iş kuran Kürtler, böyle bir öneriyi kabul ederler mi? Kürtleri temsil ettiğini iddia edenler, bir sürü laf cambazlığı yaptıktan sonra, bu temel sorulara hangi cevabı verecekler.?

Batıdaki Kürtler, oradaki diğer halklarla kardeş gibi yaşayacaklar, doğudakiler için “Bağımsız Kürdistan” devleti kurulacak.!

Bu demektir ki, Türklerle Kürtlerin geçmişte olduğu gibi kardeş kardeş yaşamalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.!

Öyle ya, batıda kardeş olan halklar doğuda neden düşman olsunlar.?

 

Kürtlerin haklarını savunmayı bir "ödev" gibi üzerine almış olanların, başka söyleyebilecekleri sözleri yoktur... En doğru ve akıllıca çözüm; “Kürt sorunu” diye abartılan ve gerçekte sınıfsal olan bu soruna verilecek olan yukarıdaki yanıtın içerisindedir... O da tabii ki, Kürtlerin Anadolu'nun her köşesinde diğer haklarla kardeş kardeş yaşamasıdır. Tıpkı ortak tarihimizde olduğu gibi...

Üniformalarında ABD bayrağı, (2) ağızlarında “Biji Serok Obama” sloganı olan Kürtlerin tek kurtuluşu; emperyalistlerin ellerine tutuşturduğu silahları bırakarak, bölgedeki milli devletlere teslim olmaktır. Aksi halde, tarihin tekerrür edeceği kesindir. Kürtlerin uyanmasından sonra, bölge ülkelerinin birlikte geliştireceği stratejilerle doğal kaynaklarımızı sömürmeye gelen küresel güçlerin hiç şansı kalmayacaktır...

Ne yazık ki, AKP iktidarını sürdürebilmek, muhalefet partileri ise küresel güçlerin desteği ile iktidara gelebilmek için, bu çirkin oyunun içerisinde rol almışlardır!.. İşte Y-CHP'deki çözülme, bu ihanetin gün yüzüne çıkmış olmasındandır...

Av. Cemil Can

DİPNOTLAR:

(1) http://cagdasulusalcizgi.web.tv/video/kiziltepede-pesmerge-osterisi__vje64rznesu

(2) http://www.cnnturk.com/haber/dunya/pesmergelerde-dikkat-ceken-detay

Cemil CAN, Ankara – Kasım.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

http://www.medyagunebakis.com/ -okkesb@turkfreezone.com,

https://twitter.com/okkesb –E.mail: okkesb61@gmail.com,

https://www.facebook.com/okkes.bolukbasi,

Cemil CAN, Ankara – Kasım.2014 – av.cemilcan@hotmail.com

  Diğer Haberler
 • KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!
 • NADİRA KADİROVA İNTİHAR MI ETTİ, ÖLDÜRÜLDÜ MÜ.?
 • ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHMAN DİLİPAK.!
 • SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA ARIYORSUNUZ.!
 • DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA TACİZ OLAYI
 • ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOVACAKMIYIZ.
 • VATANA İHANET, ANAYASAL SUÇ, İNSANLIK SUÇU.!
 • EYY AHALİ... BU DOĞRU MU.?
 • DÖNÜŞTÜK MÜ.? DÖNÜŞTÜK.!
 • DOLANDIRICILIĞA HUKUKİ DESTEK • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - KUZU; KURTLUK YAPARKEN YA
    - NADİRA KADİROVA İNTİHAR M
    - ŞİKÂYETNAME-İ & ABDURRAHM
    - SUÇLULARI YANLIŞ KULVARDA
    - DİZİ SETLERİNDE BAYANLARA
    - ABD ŞİRKETİ CARGILL'İ KOV
    - VATANA İHANET, ANAYASAL S
    - EYY AHALİ... BU DOĞRU MU.
    - DÖNÜŞTÜK MÜ.? DÖNÜŞTÜK.!
    - DOLANDIRICILIĞA HUKUKİ DE
    - HUKUKSUZLUĞA ALIŞACAK MIY
    - SİZ KİMSİNİZ, NESİNİZ, Şİ
    - ANITKABİR İDDİASINI M.GÖK
    - KULLANILMANIN BÖYLESİ GÖR
    - REFERANDUM YASASI HUKUKSU
    - R E İ S... ALDATMA, ALDAT
    - ATI (Ç)ALAN GETİRİR Mİ.?
    - TAM KANUNSUZLUK BUDUR İŞT
    - Y-CHP'YE “LGBT KOTASI.!”
    - KIBRIS MI ÖNEMLİ.. AVRUPA


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.