28.10.2020
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
MATEMATİK KİTABINDA ATATÜRK’E SALDIRILAR
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Ana Sayfa >> Manşet Haberler
  DİLHAN ERYURT GOOGLE’DA DOODLE OLDU.!

  MARTİN LUTHER KİNG; I HAVE A DREAM.!

  AYASOFYA ALTINDA İŞ; TAPULAR RİSK ALTINDA.!

  MİMARBAŞI’NIN SUSUZ ÖLÜMÜ.!.

  J.BOLTON, R.T.ERDOĞAN HAKKINDA NELER YAZDI.?

  CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİĞİ İLE AKLAMA.!

  AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİSTA’A VERDİ.!

  MUZAFFER İLHAN ERDOST SONSUZLUĞA UĞURLANDI

  KUZU; KURTLUK YAPARKEN YAKALANDI.!

  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  KANAL İSTANBUL İÇİN 118 SORU

  YOKSULLUK KADER OLAMAZ

  BEKLENEN MARMARA DENİZİ DEPREMİ.!

  KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!

  YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI OLSUN.!

  DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşBir arkadaşımız son köşe yazısında, Sivil Toplum Örgütlerinin, bilerek veya bilmeyerek ya da en tehlikelisi *kanun dışı* yanlış-hatalı örgütlendiklerini, Sahte unvanlar altında yaptıkları etkinlik ve faaliyetler ile bu etkinliklere üst düzey yöneticileri konuk ettiklerini ve bu etkinliklerden haksız kazanç elde edilip edilmediğinin anlaşılamadığını, bu tür örgütlenme içinde olanların ise temsil ettikleri toplulukları da kandırdıklarını belirtmiştir.

Bunların sonucunda ise doğal olarak kandırılma ve kullanılmayı fark edenlerin, sadece bunu yapanlardan değil tüm Sivil Toplum Kuruluşlarından soğuduklarını ve uzaklaştıklarını yeni etkinlik ve faaliyetlere katılıp katılmama konusunda çekimser kaldıklarını, bunun da Sivil Toplum İnisiyatifini, vatandaş duyarlılığını zayıflattığını açıklamıştır.

Bu duruma *el konulmasının zamanı geçmektedir. Bu durum yazımızın başlığındaki *Dernekler Kanununa Muhalefet* terimiyle açıklanamaz. Çünkü

Arapçada - muhalefet: isim (muha : lefet) Arapça muhalefet,

Türkçede -1.Bir tutuma, bir görüşe, bir davranışa karşı olma durumu, aykırılıktır.

Bireysel anlamda 2.Karşı görüşte, tutumda olan kimseler ve örgütleri topluluğu.

Kurumsal anlamda 3.Demokraside iktidarın dışında olan parti veya partiler. Demektir.

Atasözü, deyim ve Birleşik fiiller,  olarak bakıldığında *muhalefet etmek*

Birleşik Sözler, olarak bakıldığında ise muhalefet partisi, ana muhalefet, kıyasa muhalefet, muhalefet şerhi gibi deyimlerle karşılaşırız.

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi bazı unvanları hala (yanlış, hatalı, kasıtlı ya da art niyetli) ısrarla kullananların *Muhalefet*inden söz edilemez. Bu olsa olsa Kanuna karşı gelme yani *yasayı ihlal* kapsamına girer.

Türk Demokrasi’nin her alanda gelişmesinde Sivil Toplum Örgütlerinin önemi her geçen gün daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bu örgütlenmelerin günümüz şartlarına ve Avrupa Birliği Müktesebatına uygun bir şekilde olması için; 

Derneklerin hareket alanları ve faaliyetlerini düzenleyen eski kanunların özelliklerini kaybetmesi ile birlikte 18184 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7.10.1983 Tarih, 2908 Sayılı eski Dernekler Kanunu;  yerine yeni yasa hazırlanarak 4.11.2004 tarihinde Resmi Gazete yayımlan 5253 sayılı kanunla değiştirilmiştir.

Doğal olarak, Yeni Yasa ile artık Dernekler Faaliyetlerini yeniden düzenlemek ve AB uyum yasalarına aykırı olan yapılanmalarını değiştirmek, yani tüzük değişikliği için Genel Kurul veya Olağanüstü Genel Kurul ya da en yakın tarihteki Olağan Genel Kurullarında gerekli değişiklik kararlarını almak zorundadırlar.

Yeni yasada her şey gayet açık ve net bir şekilde tarif edilmiş olmasına rağmen Hala eski alışkanlıklarını devam ettiren *burası Türkiye’dir, ne yapsan yeridir* diyerek bildiklerini okuyanlar hala mevcuttur.

Yeni yasada kimin nereye üye olması gerektiği, ast, üst kurumları açıkça yazılmış, yapacağı çalışmalar ve sorumlu olacağı kurumlar, kullanabileceği unvan’lar belirtilmiştir.

Buna göre her derneğin kendi tüzüklerinde belirttiği konuları tek başına yapabileceğinin yanında üye olabileceği üst kurumlar ile de neler yapabileceği kurallara bağlanmıştır.

Geçmişteki yasanın eksik taraflarından biri olan “birçok derneğin ortak faaliyetler yapabilecek bir yasal merkezleri yoktu.

Bu boşluğu tek bir dernek içerisinde toplanıp “Gönül Birlikteliği” – “Dernekler Birliği” isimlerini unvan gibi kullanarak uzun yıllar çalışmalarını sürdürdüler.

Ancak, en önemli konu; Aslında eski diğer bazı kanunlarda var olmasına rağmen pek dikkate alınmayan *Birlik* konusudur.

Bilindiği gibi bir derneğin isminde *Birlik* unvanını kullanması için “Uluslar arası olma ve Ticari olma” zorunluluğu vardır Örneğin, *Tarım Satış Kooperatifleri Birliği” – FİSKKO BİRLİK – Türkiye Ziraat Odaları Birliği – Sanayi, Ticaret Oda ve Borsaları Birliği* gibi. 

Fakat Sosyal, Kültürel, Çevre Koruma, Güzelleştirme, Yardımlaşma, Dayanışma, Mezunlar ve Mensupları gibi unvanları kullanan ve ticari faaliyetleri sınırlı ve dar kapsamlı olan dernek yapılanmaları *Birlik* nitelikleri olmadığından bu unvanı kullanmaları kesinlikle yasaklanmıştır.

 “Gönül Birlikteliği” ve “Dernekler Birliği” unvanlarının kullanılması 5253 sayılı Kanunun yürürlüğünden itibaren ortadan kalkmıştır.

Ama İstanbul’da bulunan yöresel kaynaklı Derneklerin (Rize, Giresun, Samsun, Trabzon) içerisinde geçmişteki alışkanlıklarını Yasa’nın üzerinde tutup, yeni düzenlemelere ve Anayasa Değişiklikleri ile de desteklenerek hazırlanan 04.11.2004 tarih 5253 sayılı yeni Dernekler Kanunu’na karşı geldikleri gözlenmektedir.

İstanbul’da Kurulu İl Derneklerinin birçoğunun Federasyon’u ve bununla birlikte bu il Federasyonların bağlı olduğu Konfederasyonları mevcuttur.

Örneğin KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Örgütleri Birliği)  Artik *Konfederasyon adını alarak faaliyetini sürdürmektedir.

Sivil Toplum Örgütü olarak sivil inisiyatifin egemen olduğu bir süreci isteyen Dernek Başkanlarının da Ülkede çıkarılan Kanun’lara riayet etmekte herkesten çok öncü olmaları gerekir.

Yoksa bu konumlara gelmiş, görevleri; halkı bilinçlendirmek yapılan yanlışlarını veya eksik çalışmalarını düzeltmek, tamamlamak için çalışma yapması gereken Dernek Başkanlarının *kurulu Federasyonları olmasına rağmen* hala “Dernekler Birliği“ unvanı altında çalışma yapmaya devam etmeleri *KANUN’A MUHALEFET* suçu işlemeleri demektir.

Gerçekte olması gereken; FEDERASYON’LAR içerisinde yer almalarıdır. Gerek Başkanı oldukları Dernek çalışmalarını tek başına yaptıkları gibi, gerektiğinde Federasyon çatısı altında da bazı çalışmaları yapmaları ve Kanun’da belirtilen seçme ve seçilme maddelerindeki Kanunların kendilerine vermiş oldukları haklarını Demokratik çerçevede kullanarak, Federasyon Başkanı, yönetim kurulu üyesi olmalarını, bunu yaparken de yeni Dernekler Kanunu çerçevesinde yasal olarak yapmaları gerekir.

Şu anda yasal olmayan bir Unvan altında inatla çalışmaların sürdürülmesi ile ortaya çıkan bu olumsuz yapının aslında istenmeden de olsa İstanbul gibi bir metropol kentte, Karadeniz’den gelen hemşerileri arasında da ayrışmaya neden olduğu, beraberliğe zarar verdiği, yapılan çalışmalarda da istenilen başarının sağlanamadığı açıkça görülmektedir.

Bu konuda açık bir dille ifade etmek gerekir ise önümüzdeki aylarda Karadeniz illeri Derneklerinin İstanbul’da yapacakları faaliyetler de, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve diğer illerimizdeki “Dernekler Birliği” oluşumlarının sonlandırılmasını ümit ederiz.

Belirtmiş olduğumuz illerin hepsinde bu yaklaşımların olduğu, tümünün aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğinin anlamı çıkarılmamalıdır ama Karadeniz illerine ait Derneklerin içerisinde oluşan bu tür oluşumların artık ortadan kaldırılması ve bu yazımızdan pay çıkaracağını dileyerek, esen kalın diyoruz.

ÖNEMLİ NOT:

İş bu yazı hiçbir kişiyi, kurumu hedef olarak dikkate almadan, İlzam ve İtham etmeden, sadece görülen gereklilik üzerine tamamen bilgilendirme ve bilgi paylaşımı amacıyla yazılmıştır. Suç Duyurusu değildir..

Ökkeş Bölükbaşı - istanbul

  Diğer Haberler
 • DARBE KİMDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ..
 • TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI…
 • KUL VE MAHLÛKAT HAKKI..
 • ADAM OLMAK–OLAMAMAK VE GAZETECİLİK
 • SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI..
 • DERNEKLER KANUNUNA MUHALEFET • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - DİLHAN ERYURT GOOGLE’DA D
    - MARTİN LUTHER KİNG; I HAV
    - AYASOFYA ALTINDA İŞ; TAPU
    - MİMARBAŞI’NIN SUSUZ ÖLÜMÜ
    - J.BOLTON, R.T.ERDOĞAN HAK
    - CİNSEL SALDIRIYI, OYBİRLİ
    - AKP; 17 ADAMIZI, YUNANİST
    - MUZAFFER İLHAN ERDOST SON
    - KUZU; KURTLUK YAPARKEN YA
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - KANAL İSTANBUL İÇİN 118 S
    - YOKSULLUK KADER OLAMAZ
    - BEKLENEN MARMARA DENİZİ D
    - KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM
    - YENİ VERGİLERİNİZ HAYIRLI
    - VIP SÖYLENTİLER.! KİM BU
    - GERÇEK BİR KETENPERE HİKÂ
    - BOĞAZ’A KUMA OLMAZ
    - SURİYE'YE KUMPAS VE GAZET
    - EKMEK AĞACI MEYVESİ


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar
     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.