19.09.2021
 
 
Kategoriler
   Güncel Haber
   İstanbul Haber
   Dünya Haber
   Trabzon-K.Maraş
   Eğitim-Kültür-Sanat
   Siyaset-Politika
   Çevre-Doğa-Turizm
   Sosyal Yaşam
   Söyleşi - Araştırma
   Sağlık-Gıda-Tarım
   Sinema-Tiyatro-Dizi-Film
   Konuk Yazarlar
   Ekonomik Bakış
   Hukuksal Bakış
   Magazin-Aktüel
   Reklam-İlan-Satış
   Bilim-Teknoloji-Zirve
   Sosyal Bakış
   Toplumsal Bakış
   Tarihsel Bakış
   Müzik Magazin
   Medyatik.Bakış
   Cevap Hakkı
   Black Sea
   Spor-Golf-Tenis-Boks
   Arşiv

Yazarlar
Bizden.Size

Ökkeş BÖLÜKBAŞI
KANAL İSTANBUL & ECUNEMOPOLİS
Tüm yazıları..
DOĞAMIZ

Mikdat KADIOĞLU
BULUTLAR
Tüm yazıları..
Hatıralarım

Nuran NUHOĞLU
HEPİMİZ KERKENEZİZ
Tüm yazıları..
Eko-Bakış

Abdurrahman YILDIRIM
Trabzon Turistik Merkez Olur mu.?
Tüm yazıları..
Uzay.Bakış

Musa ALİOĞLU
TRABZON HAVALİMANI
Tüm yazıları..
Tarihten Bir Yaprak

Mahiye MORGÜL
PİSAGOR 8.SINIFTA BÖYLE ÖĞRETİLİYORSA.!
Tüm yazıları..
Hukuksal Bakış

Av. Cemil CAN
KILIÇDAROĞLU’NUN MUHTEREM EFENDİSİ.!
Tüm yazıları..
Eğitim Kültür Sanat

Emel Vildan Düzenli
TRT - Te. Re. Te. - TRT - Te. Re. Te. - TRT
Tüm yazıları..
68 DENİZ 68

Selçuk Şahin POLAT
68'LİLER VE DOSTLARI.! BASIN VE KAMUOYUNA
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Fatih BACAK
TMTF 2018-2019 ALİ ABALI PLAYOF MÜSABAKALARI
Tüm yazıları..
Geçmişten Günümüze

Hüseyin IRMAK
CUMHURİYET’E HEP DESTEK, TAM DESTEK
Tüm yazıları..
MEDENİYET

Abdullah GÖZAYDIN
GEZİCİLER, AĞAÇSEVENLER NEREDELER.?
Tüm yazıları..
Sportif Bakış

Tekin KÜÇÜKALİ
HAKSIZLIĞA KARŞI TEK YÜREK
Tüm yazıları..
İstanbul; İstanbul.!

Aslı Didari
DEĞİŞMEYEN İSTANBUL; DEĞİŞME İSTANBUL.!
Tüm yazıları..
Sosyal Bakış

Muhammet Akosman
BİZANS’DA “HAYIR” DİYOR.!.
Tüm yazıları..
Geçerken Uğradım

Prof. Dr. Özler Aykan
GEÇERKEN UĞRADIM; Özler Aykan Röportajı
Tüm yazıları..

Reklamlar
Döviz Alış Satış
Dolar 1.6387 1.6466
Euro 2.1036 2.1137

  Toplumsal Bakış >> Manşet Haberler
  126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU

  AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?

  GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ

  BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!

  R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ

  İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ

  VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!

  KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!

  MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR

  BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR

  BİR ATATÜRK MİRASI DAHA YIKILIYOR

  ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYETİ

  AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVANLI TOP MERMİSİ

  AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRMEK.!

  UNUTTURAMAZ KİMSE SİZİ.!
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşUNUTTURAMAZ KİMSE SİZİ.!

Yıl 2011, aylardan Ekim. Ayın 28'i, son Cuma günüydü... Hoca Efendi, minberde Diyanet'in hazırladığı Deprem Hutbesi'ni okuyor. (1) Hutbeyi aynen dipnota koyuyorum.

Siz de okuyup rezilliği görün. Bu devleti kuran kuvayı milliye şehitlerinin, o ünlü komutanından hutbede hiç söz ediliyor mu.?

İlk defa bir hutbede ona dua edilmediğine tanık oluyorum.!

Şehitlerin komutanının AKP'nin memur imamlarının duasına elbette ihtiyacı olmaz. Bunu biz de biliyoruz.

Bizi Asıl Kahreden; Devlet Eliyle, Devletin Kurucusunun Ve Cumhuriyet'imizin Unutturulmak İstenmesidir.!

Bu milletin verdiği vergilerle maaş alanların, halkı geçmişinden kopartmaya çalışması ne büyük aymazlıktır. Bir de dinimizin ucuz ve kirli siyasete alet edilmesine üzülüyoruz tabi...

Dilerseniz biraz geriye doğru, 4 Haziran 2010 Cuma gününe kadar gidelim. O gün, Kocatepe Camisi'nin minberinde oturan imamın okuduğu hutbeden sonra, pek çok kişi gibi ben de bir daha Cuma namazına gitmemeye karar verdim.!

Biliyorsunuz uzun süredir bu hutbeleri imamlar değil, Diyanet İşleri Başkanlığı hazırlıyor. Hoca Efendi, o gün hutbeyi okurken adeta coşmuştu. Davudi sesiyle cemaati de coşturmuştu hazret.!

IHH -İnsani Yardım Vakfı’nın organize edip, yüzüne gözüne bulaştırdığı, Gazze'ye yardım seferlerini, ağzından tükürükler saçarak anlatıyordu. İmam, vakfın yöneticilerine övgüler yağdırıyordu. Ön saftakilerden kendini kaybedip, abdest tazeleyenleri bile gördüm...

O gün sanki Hazreti Muhammet'in Uhud Seferi anlatılıyordu... Diyanetin hazırladığı hutbede:“Devletimiz gereğini yapmıştır” denilerek, dolaylı yoldan Erdoğan ve hükümeti de övülmüştü.!

Hoca Efendi “Allah'ın Evi” ni miting alanına çevirmişti, fakat çok şükür partiye üye kaydı yapmaya başlamamıştı.! (2)

“Laiklik ilkesi” nin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak bakımından, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, Van Depremi ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya da dikkat çekmek isterim. Görmez, depremi yalnız doğa olayları ve faylarla izah etmenin yetersiz olduğunu söyledikten sonra, bu tür afetlerin “sınanmak için” (!) olduğunun düşünülmesini istemiş...(3) Depremzedelerin sınandığını, sıranın geri kalanlara geldiğini belirten Görmez, hemen her gün depremle sallanan Japonların, neden bu kadar “sınandığı” hakkında, akla yatkın bir şey söyleyememiş.!

Bizdeki depremlerden sonra yaşanan “yağma” görüntüleri, hiç bir zaman Japonya'da yaşanmazmış. Bu bir gerçek bu fikre göre; Ulu Tanrı, nedense yine de her depremden sonra, marketlerden sadece kendilerine yetecek kadar ihtiyaç malzemesi satın alan, Japonları sınarmış.!

Bizim Diyanet İşleri Başkanı'na göre, bu çekik gözlü çalışkan insanlar, çok daha da sınanacaklar.!

Şimdi tekrar bugüne gelelim ve Başbakan'ın Van Depremi'ni bahane ederek, Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmesi olayını değerlendirelim. Başbakan'ın bu konudaki genelgesinin hemen ardından, Milli Eğitim Bakanlığı da bütün okullara “çok acele” kaydıyla kutlama törenlerinin yapılmayacağını bildirmiştir. Acelelerini anladık da, “çok acele” etmelerinin nedeni nedir onu anlayamadık bir türlü.?

Bu karar üzerine, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da: “Etkinlikleri iptal etmek Cumhuriyeti anlamamak demektir” diyerek tepkisini dile getirmiştir.

Ben de Kılıçdaroğlu'nun ne demek istediğini anlayamadım. Anlayacağınız, bu konuda onunla aynı fikirde değilim. Bana göre, hükümet, tam aksine Cumhuriyet'i anladığı için törenleri iptal etmiştir.! Hem de öyle bir anlamış ki, o kadar olabilir.!

Dilerseniz kısaca o konuyu anlatayım:

Üzerinde yaşadığımız coğrafyaya, emperyalizmin vermeye çalıştığı son şekil ile bağlantılı düşünüldüğünde; bu karar “çok acele” alınmak zorunda kalındı.! Çünkü durum, emperyalistler açısından gerçekten acildi.!

ABD'nin, askerlerini Ortadoğu'dan çekmek için, iki ayağını bir pabuca soktuğu bir dönemde, Türkiye'de Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak, süreci uzatabilir. Bu nedenle törenlere izin verilemezdi.!

Çünkü Cumhuriyet Bayramı kutlanırken, doğal olarak Cumhuriyetin kurucularından; kuvayı milliye şehitlerinden ve onların efsane komutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ten söz edilecekti. Diyanet'in hazırladığı hutbeler gibi, o yüksek şahsiyetlerden söz edilmese bile, en azından Türk halkının bir kısmının aklına, kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun zamirleri kutlama törenleri nedeniyle gelebilecekti.!

Bir de ortalıkta dolaşan, yüreği sapasağlam, Cumhuriyetçiler var ki, gözlerine çaksanız, onları bir milim dahi geri adım attıramazsınız. En inançlı olanları, Hastal'da, Silivri'de gece yarılarına kadar ayakta beklemektedir.! Emperyalistlerin: “AB'ye girmek istiyorsanız Kemalizm'den vazgeçeceksiniz” ve “Resmi dairelerden Atatürk'ün fotoğraflarını indireceksiniz” tavsiyelerine rağmen, “balık hafızalı” Türklere, Ulu Önder'i unutturmayı başaramadılar, bu da bir gerçektir.! Hutbelerden kaldırdılar olmadı. Anma törenlerinin içini boşalttılar,  yasakladılar, yine istedikleri sonucu alamadılar. Yüz binler sokaklara indi, alternatif törenleri yine yaptılar...

Emperyalizm açısından Türk toplumunun % 49' unun kontrol edilebildiği bir noktada, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlatmak, başa dönmek anlamına gelebilir.! Amerikan karşıtlığı daha da yukarılara çıkar, emperyalizme karşı bilinçlenme artabilirdi... Emperyalizmin en büyük silahı olan işbirlikçileri, yarın bir gün kendilerinden hesap sorulabilir, diye düşünüp tırsabilirlerdi.!

Bu nedenlerle kutlamalar sakıncalı görülmüştür.! Bu görüşleri paylaşan milyonlar ise, bayraklarını ellerine alıp, sokağa inmişlerdir.!

Onları bir kez daha kutlarım...

Örneğin, Cumhuriyet'in ne anlama geldiği, benim ilk defa bir Cumhuriyet Bayramı'nda aklıma gelmiştir. Bu sorunun yanıtını, yine bir Cumhuriyet Bayramı sırasında öğrenmiştim. Halkın kendi kaderine el koyup, kendi kendini yönetmeye başlaması, insanlığın başarabildiği en büyük devrimdir. Bunu Türk halkı da başarmıştır. Cumhuriyet dediğimiz rejim, kabaca böyle tanımlanır. Türk halkı da Cumhuriyet Bayramı törenlerinde hep böyle soruların yanıtlarını arar...

Şimdi siz söyleyin bakalım: Bu dünyada emperyalizmi ilk defa dize getirenlerin komutanı kimdir?..

Hiç kusura bakmayın Nazım'dan esinlendim yine. Cevabınızı bekleyemeyeceğim, devam ediyorum. Bu paragraftan itibaren, duygularımı onun cümleleri ile dile getireceğim: Atatürk’ü Kocatepe’de düşünürüm böyle günlerde. Birazdan paltosuna sarılıp, oracıkta uzanacak sağ omzunun üstüne. Uyuyacağını asla aklınıza getirmeyin. Su uyur, düşman da uyur, ama o asla uyumaz.!

Gözlerini dinlendirdiği kesindir... “Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla yorulmazlar” diyen adam yorulur mu hiç.? Çizmeleri ayağındadır gördüğünüz gibi, birazdan kalkıp, haritanın üzerinde çalışacak... Ardından dürbününden düşman mevzilerini gözetleyecek. Eskiden olduğu gibi, paşalar hemen arkasında duracaklar! O yine paşalara saati soracak. Yanıt veren, en yakınında olan İsmet olabilir örneğin. Eğilip kulağına Altı diyecek, biliyorum.!

Kâinatın içinde, bir nokta kadar değeri olmayan bu mavi küre, o anda dönmeyi bırakacak. Olduğu yerde duracak bir süre!... Saatler derseniz ha keza, onlar da büyük komutanın son taarruz emrini dinleyecekler.! Ve savaş borusu atmosferi yırtacak.!

Düşman kuvvetler, bunu hepimizden çok daha iyi biliyor. Çünkü onlar Çanakkale'de mevzilerin içinde iken; Mustafa Kemal'in askerlerine verdiği: “Size ölmeyi emrediyorum” komutunu duymuşlardı. Bu komutun yerine getirildiğini de çok iyi biliyorlar. 19. Fırka Komutanı Yarbay Mustafa Kemal tarafından sancağı verilen 57'nci Alay, tam tekmil düşmanın üzerine atılırken, ölümle birlikte gelecek nesillere de “yaşam aşısını” yapıyorlardı.!

Düşmandan sağ kalanlar, Sakarya önlerinde de gördüler bu dahi komutanı. O yine atının üstünde, askerlerinin önündeydi. Düşman askerleri, Mustafa Kemal’in askeri olmayı ne kadar da çok istediler. Çal Dağı'nın eteklerine düşen şarapnel parçaları, avuçlarını yakıyordu, mavi gözlerinden akan bakışları yüreklerini kavuruyordu. Buna rağmen, ona hiç bir zaman öfkelenmediler.

Çünkü, o askerleri ile birlikte vatanını ve yurttaşlarının özgürlüğü savunuyordu.! Yüreği Türk Ulusunun yüreği ile aynı anda attığına inanılıyordu.! Bu nedenle yenilenler de, saygıyla önünde eğildiler.!

Bu yüzden, emperyalistler, mümkün olsa Atatürk'lü olan her günü tarihten silecekler...

Hele de Büyük Taarruz'un başladığı 21 Ağustos'u. Onlar için ne kâbustu. O günü bir daha akıllarına bile getirmek istemezler. Mustafa Kemal ve arkadaşları, emperyalizmin yenilebileceğini cümle âleme göstermiştir.! Akılda kalması gereken temel mesaj budur.!

İşte bu gerçeğin bilinmesini istemez emperyalistler.!

Emperyalizmin Mustafa Kemal'den üst üste aldığı iki yenilgi, mazlum milletlere de Çoban Yıldızı gibi kurtuluş yolunu gösterdi... Onu izleyen pek çok ulus, Türk Kurtuluş Savaşı'nı örnek olarak alıp, bağımsızlığına kavuşmuştur.!

Şimdi söyleyin bakalım, emperyalizm açısından bütün bu musibetlerin başı kimdir.?

Elbette.! Elbette ki, Mustafa Kemal ve arkadaşları.! O halde;

 

ONLARI AKLA GETİRECEK, HER NE VARSA HAFIZALARDAN SİLİNECEK.!

Deprem, “hassasiyetler”, terör, düğün vs. hepsi bahanedir.!

Emperyalizm, asıl Mustafa Kemal'den kurtulmak istemektedir.!

Çünkü, Cumhuriyet Bayramı aklımıza, onu, arkasındaki paşaları, askerlerini ve inanmış insandan, daha etkili silah olamayacağını getiriyor.!

Bunu ezbere bilen düşmanın ise, kaybedecek bir saniyesi bile kalmadı.!

Öte yandan, Obama'nın Irak'ı işgal eden askerleri de acele ediyor, bir an önce evlerine gidecekler.!

Obama, giderayak bu süreci uzatacak bütün etkinlikleri bu nedenle iptal ettiriyor.!

Amerikalıların daha yeni hizaya soktukları, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerini uyandıracak hiç bir etkinliğe tahammülü yok!..

Düşünün bir kere, ya o ülkeler de Atatürk'ü ve Türk Kurtuluş Savaşı'nı örnek alıp, yeniden direnmeye kalkışırlarsa, onlarla nasıl baş edecekler.?

Bizimkileri mi merak ediyorsunuz? Onları boş verin. Hatta biraz da acıyın derim. Çünkü onların borçları çok İktidar olmanın diyeti öyle kolay ödenemiyor.! Bu nedenlerle Türkiye'de:

“CUMHURİYET BAYRAMI'NI KUTLAMAK YASAKLANMIŞTIR.!” Haberiniz olsun.!

Av. Cemil Can

 

 

DİPNOTLAR:

(1)http://www.beykozmuftulugu.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=15

(2)http://www.anadolugazetesi.net/?p=21322

(3)http://www.islamigundem.com/sebahattin-nkibar-hutbeden-de-rahatsiz-oldu-haber-12177.html

 

http://www.medyagunebakis.com/ -http://www.tdfajans.com/

TDFAJANS – Toplum Dinamikleri Fikir Ajansı

Sosyal, Kültürel, Ticari, Eğitim ve Sanatsal Alanlarda;

Düşünce Üretimi. Paylaşımı. Toplum Yararına kullanımı.!

Bilgi Sahibi Olunmadan Fikir Sahibi Olunamaz.! Olunsa olunsa;

Ancak Başkalarının Fikirlerini Tekrarlayan Papağan Olunur.  

  Diğer Haberler
 • 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN KAMUOYU DUYURUSU
 • AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA* PANELİ
 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK Mİ.? TEOKRATİK Mİ.?
 • GRUP YORUM DAVASI ERTELENDİ
 • BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
 • R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLANI HEDEFİ
 • İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRKİYE MESELESİ
 • VATAN İLE BİRLİKTE, DİN DE ELDEN GİDİYOR.!
 • KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMANI TÜTÜYORSA...!
 • MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADNAN OKTAR
 • Editörden

  TRABZONLULAR BİRLEŞİNİZ

  Trabzonlular Birleşiniz. Trabzonlu İşadamları, İşkadınları, Çalışanlar, Genç Kızlar-Erkekler, Okuyan çocuklar Birlik ve Bütünlüğü Sağlamak Sizin Ellerinizde..!
  Devamı..
  Son Dakika
    - 126 EMEKLİ BÜYÜKELÇİMİZİN
    - AKDENİZDE *KADIN VE MEDYA
    - TÜRKİYE CUMHURİYETİ LAİK
    - GRUP YORUM DAVASI ERTELEN
    - BALIK BAŞTAN KOKUYOR.!
    - R.T.ERDOĞAN'IN BARIŞ PLAN
    - İSRAEL VE KÜRT'LERİN TÜRK
    - VATAN İLE BİRLİKTE, DİN D
    - KARA YÖRÜK ÇADIRININ DUMA
    - MURAT ÜNAL CİNAYETİ & ADN
    - BÜYÜK VEBAL ALTINDALAR
    - BİR ATATÜRK MİRASI DAHA Y
    - ÜMİT KAFTANCIOĞLU CİNAYET
    - AFRİN'DE TOPUKLU EFE UNVA
    - AMAÇ BÖLGEYİ KÜRTLEŞTİRME
    - ÜNİVERSİTELERDE ARTIK KAD
    - İNANÇ SÖMÜREREK, OTORİTER
    - BİNGÖL'DE YALAN, İSTANBUL
    - İSTEDİĞİNİZ KADAR YIRTINI
    - YENİ ANDIMIZ UYGULANMAYA


  Günün Sözü

  HÜKÜMETLERİN İCRAATI MENFİ OLUP DA MİLLET İTİRAZ ETMEZ VE İKTİDARI DÜŞÜRMEZSE BÜTÜN KUSUR VE KABAHATLERE KATILMIŞ DEMEKTİR.

  M.K. ATATÜRK


  Anket
  KÜRESEL EKONOMİK KRİZ
  TEĞET GEÇTİ
  DELDİ GEÇMEDİ

  Reklamlar


     © 2009 Bu Site Ökkeş BÖLÜKBAŞI tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır.
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.