*THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK

Dr. Souadad Kandemir’in Thalassophile, Sualtına Yolculuk İznik Çini işleme eser sergisi, 2 Mayıs 2024 tarihinde Beşiktaş, İstanbul Deniz Müzesinde açıldı.

Paylas:
 • Facebook'da Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

*THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK

Dr. Souadad Kandemir’in Thalassophile, Sualtına Yolculuk İznik Çini işleme eser sergisi, 2 Mayıs 2024 tarihinde Beşiktaş, İstanbul Deniz Müzesinde açıldı.

*Dr. Souadad Kandemir* Kanada, İstanbul ve İzmir üçgeninde hazırlıklarını bir süredir titizlikle sürdürdüğü kültürel mirasımız İznik çinisini gelenekselin çağdaş formunu buluşturduğu sergisini 2 Mayıs 2024 Cuma günü özel bir davetle Deniz Müzesi’nde açtı.

Geleneksel Türk Sanatına yaptığı birbirinden farklı projeleri ile adından sıkça söz ettiren *Dr. Souadad Kandemir* şimdi de Türk Çini Sanatına ve akademik hayatına farklı bir boyut kazandıracak yeni bir projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

*Thalassophile* adlı sergide çeşitli denizleri kapsayan tüplü dalış tutkusu sonrasında sanatını büyülü bir yolculuğa çıkaran sanatçı deniz yaşamının güzelliğini, çeşitliliğini ve canlılığını gözler önüne seren birbirinden değerli yarının antikaları sayılacak 20 çini eserin yer alacağı bir sualtı yolculuğuna çıkardı.

İstanbul kültür sanat ve iş dünyasının pek çok seçkin isminin bir araya geldiği açılışta, sanatçımım çeşitli denizlerde, tüplü dalış tutkusu sonrası sanatını büyülü bir yolculuğa çıkardı.

Deniz ve denizaltı güzelliğini, çeşitliliğini ve canlılığını gözler önüne serdiği eserler yoğun ilgi gördü. İznik çinisi üzerine ilk kez yapılan çizimler yalnız balıkların ve deniz canlılarının yaşamsal görünüşlerinin enfes ayrıntılarını gösterdiği gibi sanatın onları besleyen ekosistemlere duyduğu derin saygıyı da betimlemektedir.

Sanat çalışmalarını bir süredir Kanada’da sürdüren sanatçı Dr. Souadad Al-Sigab Kandemir, lisansüstü ve doktora çalışmalarının ardından hem akademik çalışmalarına hem de önümüzdeki aylarda İstanbul’da gerçekleştireceği sergisine farklı bir boyut kazandırmak için kolları sıvadı.

Bu yoğun tempo aşamasında Uluslararası Sosyal Bilimler ve Araştırmalar Dergisi’nde kabul edilen ve önceki gün yayınlanan Aynanın Tarihçesi, sembolik anlamı ve İslam Sanatı’ndaki yeri konulu makalesi dost ve akademik çevrelerde çok büyük ilgi gördü.

Sanat etkinliklerine her sergisinde farklı bir boyut kazandıran *Dr. Souadad Kandemir* in birbirinden değerli yarının antikaları sayılabilecek 20 İznik çini eseri 3-4-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında Beşiktaş, İstanbul Deniz Müzesinde 10.oo – 18.oo saatleri arasında gezilip, görülebilir.

Sanatçı *Dr. Souadad Kandemir* & souadad@gmail.com,

 

*Thalassophile* Deniz ve Okyanusa aşık olan kişi…

*THALASSOPHİLE* DENİZ SEVER. MAVİLİKLERE DÜŞKÜN.!

*Thalassophile* Yunanca "thalassa = deniz" ve "philos = seven" sözcüklerinden oluşan terim.
"thalassa" sözcüğü tek başınayken okunuşu "talassa" değil, "taaalasa" şeklindedir. Bileşik sözcükte ise vurgu kayar ve okunuşu "talassofil" olur.

Yunanca kökenli denizi seven anlamında kullanılan bu güzide kelime, pek yaygın olmasa bile ingilizceye de geçmiş ve kullanılmaktadır.

#ÖkkeşBölükbaşı, #medyagunebakis.com, #Toplumsalmuhalefet,

 

Diğer Haberler

 • AHİ EVRAN-I VELİ & HACI BEKTAŞI VELİ BULUŞMASI
 • AZERBAYCAN & MEHTAPLI GECE
 • GÖNÜL IŞIKLARI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 • *THALASSOPHİLE* SUALTINA YOLCULUK
 • KÖY ENSTİTÜLERİ UNUTULAMAZ, UNUTULMADI.!
 • İSTANBUL’UN YILDIZLARI TRAFİKTE MUTLULUK DAĞITIYOR
 • GELENEKSEL PERPA ŞİİR GÜNLERİ
 • DÜNYA ANADİL GÜNÜ & BİLİNMEYEN DİL KOMEDİSİ
 • GÖNLÜMDE AÇAN AKÇİĞDEM
 • SERKAN BAYER RESİM SEVERLERLE BULUŞUYOR.!
 • TrabzonSporKlübü

  Nasa

  Kentim_İstanbul

  Doga_İcin_Sanat

  ABD_USA

  Department_State

  TelerehberCom

  Google_Blog

  Kemencemin_Sesi

  Kafkas_Music

  Horon_Hause

  Vakıf_Ay

  Dogal Hayatı_Koruma

  Seffaflık_Dernegi

  Telerehber

  Sosyal_Medya

  E-Devlet

  Türkiye Cumhuriyeti

  BACK TO TOP